George Reeves

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
George Keefer Brewer
George Keefer Brewer
Data
i miejsce urodzenia
5 stycznia 1914
Woolstock  Stany Zjednoczone
Data
i miejsce śmierci
16 czerwca 1959
Beverly Hills  Stany Zjednoczone

George Reeves, właściwie George Keefer Brewer (ur. 5 stycznia 1914 roku Woolstock, w stanie Iowa, zm. 16 czerwca 1959 roku w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor, najbardziej znany z roli Supermana w serialu Przygody Supermana (Adventures of Superman).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn aptekarza Dona Brewera i Helen Lescher. Miał 11 lat, gdy rodzice rozwiedli się i matka ponownie wyszła za mąż za Franka Bessolo. Dorastał w Pasadena, w stanie Kalifornia, gdzie ukończył Pasadena Junior College. W 1934 roku zajął się amatorskim boksem i związał się z zespołem teatralnym Pasadena Playhouse. Swoją karierę ekranową rozpoczął w 1939 roku, pojawiając się w filmach – Szpiegowski agent (Espionage Agent) jako sekretarz Warringtona, Druzgocący pieniądz ringowy (Smashing the Money Ring) w roli obserwatora procesu z Ronaldem Reaganem, Na kostiumowej paradzie (On Dress Parade) jako żołnierz południa w namiocie, Cztery żony (Four Wives) w roli laboranta badającego krew oraz Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind) jako Stuart Tarleton. Zwrócił na siebie uwagę rolą podporucznika Johna Summersa w melodramacie wojennym Bohaterki Pacyfiku (So Proudly We Hail!, 1943), po czym wstąpił do Specjalnej Teatralnej Jednostki Armii Powietrznego Korpusu, gdzie występował w szkoleniowych filmach. Stamtąd trafił na scenę broadwayowską w spektaklu Skrzydlate zwycięstwo (Winged Victory) w roli porucznika Thompsona. Przełomem w karierze stała się kreacja Supermana/Clarka Kenta w familijnym serialu sensacyjno-przygodowym sci-fi Warner Bros. Przygody Supermana (Adventures of Superman, 1951-58), który był najpopularniejszym serialem telewizyjnym pierwszej połowy lat 50.

Był żonaty z Ellanorą Needles (od 22 września 1940 do 1950).

W dniu 16 czerwca 1959 roku policja znalezła jego zwłoki w mieszkaniu i orzekła, że popełnił samobójstwo strzałem z pistoletu. Jednak jego matka wynajmując prywatnego detektywa odkryła, że Reeves miał romans z Toni Lanier, żoną jednego z szefów studia MGM – E.J. Mannixa, a ten miał związek z mafią. Dlatego są przypuszczenia, że Reevesa mogła zabić kochanka Leonora Lemmon w momecie gdy dowiedziała się, że George zerwał zaręczyny lub dokonała tego z zazdrości Toni Mannix, z którą się rozstał.

Budząca kontrowersje śmierć George'a Reevesa jest tematem przewodnim nakręconego w 2006 roku dramatu Hollywoodland z udziałem Adriena Brody, Bena Afflecka w roli Reevesa i Diane Lane.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]