Glacier Peak Wilderness

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szlak na Helmet Butte

Glacier Peak Wildernessobszar chroniony w USA, w stanie Waszyngton. Park ma charakter rezerwatu, w którym obowiązuje zakaz używania samochodów i prowadzenia działalności innej niż naukowa i turystyczna[1]. Park jest zarządzany przez Służbę Leśną (ang. Forest Service), federalną agencję podległą Departamentowi Rolnictwa Stanów Zjednoczonych[2][3].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Widok na jezioro Triad i otaczające szczyty

Obszar chroniony zajmuje powierzchnię 2290,75 km² (566 057 akrów)[3]. Nazwa parku pochodzi od stratowulkanu Glacier Peak, będącego najwyższym szczytem w parku (3213 m n.p.m). Ponadto na terenie parku znajduje się ponad 20 innych znaczących szczytów Gór Kaskadowych[1]. Park obejmuje północny fragment tych gór w stanie Waszyngton, i mimo znacznych rozmiarów jest fragmentem większego obszaru chronionego, gdyż graniczy z dwoma innymi parkami: na północy ze Stephen Mather Wilderness oraz na południu z Henry M. Jackson Wilderness[3]. Administracyjnie park znajduje się na terenie trzech hrabstw: Chelan, Snohomish i Skagit.

Topografia[edytuj | edytuj kod]

Przejście po przewróconym pniu przez rzekę Suiattle River

W kierunku północ-południe park ma 56 km (35 mil), wschód-zachód 32 km (20 mil). Teren parku ma bardzo urozmaiconą topografię. Gęste lasy sięgają do wysokości 1600-1800 m n.p.m. Powyżej jest strefa łąk a następnie turnie i szczyty. Z kilkunastu z nich spływają lodowce. Na terenie parku jest ponad 200 jezior, często wciąż bez nazwy, do których dostęp jest bardzo trudny[2]. Na terenie parku jest ponad 720 km szlaków, o różnej skali trudności. Umożliwiają zdobycie około 140 szczytów. Ponadto jest olbrzymia ilość ścian wspinaczkowych, z których wiele przekracza 300 metrów wysokości. Przez park przebiega 60 milowy fragment szlaku wiodącego szczytami Gór Kaskadowych (ang. The Pacific Crest National Scenic Trail)[3]. Najbardziej słynny jest wysunięty na północ 15-milowy fragment szlaku, nazywany Trawersem Ptarmigan, łączący wspinaczkę skalną z wspinaczką po spływających lodowcach.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku z większych ssaków żyją niedźwiedzie grizzly oraz brunatne, a także rosomaki, wilki, kozły śnieżne, pumy płowe, rysie oraz różne gatunki z rodziny jeleniowatych[2]. Jesienią nad rzekami można zaobserwować niedźwiedzie. Polują one na osiągające nawet 1 m długości łososie Clarka, które są najpowszechniej występującymi w parku rybami[3].

Wybitne szczyty[edytuj | edytuj kod]

Widok na spływający lodowiec Cache Col oraz panoramę szczytów Gór Kaskadowych

W parku znajduje się ponad 20 szczytów Gór Kaskadowych, których wysokość przekracza 2500 m n.p.m.[1]. Znaczącymi szczytami na które poprowadzone są szlaki są:


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Glacier Peak Wilderness. SummitPost.org. [dostęp 2016-02-28]. (ang.).
  2. a b c Glacier Peak Wilderness. Willderness.net. [dostęp 2016-02-28]. (ang.).
  3. a b c d e Glacier Peak Wilderness: Okanogan-Wenatchee. United States Department of Agriculture, Forest Service. [dostęp 2016-02-28]. (ang.).