Golem (film 1915)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Golem
Der Golem
Ilustracja
scena z filmu
Gatunek

dramatyczny
horror
film niemy

Rok produkcji

1915

Data premiery

15 stycznia 1915

Kraj produkcji

Niemcy

Język

niemiecki

Czas trwania

60 min

Reżyseria

Henrik Galeen
Paul Wegener

Scenariusz

Henrik Galeen
Paul Wegener
Gustav Meyrink (pierwowzór literacki)

Główne role

Paul Wegener
Lyda Salmonova
Henrik Galeen
Carl Ebert

Muzyka

Michael Klubertanz

Zdjęcia

Guido Seeber

Scenografia

Rochus Gliese

Produkcja

Hanns Lippmann

Wytwórnia

Deutsche Bioscope GmbH

Poprzednik

Golem (1920)

Kontynuacja

Golem i tancerka (1917)

Golem (niem. Der Golem) – niemiecki film z 1915 roku w reżyserii Henrika Galeena i Paula Wegenera[1] na podst. powieści Gustava Meyrinka o tym samym tytule[2]. Pierwszy z trylogii filmów o Golemie autorstwa Paula Wegenera[3]. Obecnie częściowo zaginiony i do czasów obecnych ocalały jedynie 4 minuty.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

W starej żydowskiej dzielnicy Pragi robotnicy budowlani kopią szyb pod fontannę, kiedy dokonują odkrycia. Jest to ogromny gliniany posąg. Przynoszą oni posąg żydowskiemu handlarzowi starzyzną, który wkrótce zdaje sobie sprawę, że ma przed sobą Golema. Handlarz wyciąga starą książkę i recytuje zaklęcie rabina Loewa, aby ożywić gliniane stworzenie[4].

Głupi kolos służy handlarzowi w jego biednym mieszkaniu, włączając w to ciężkie prace, takie jak kucie rozpalonego do czerwoności żelaza. Pewnego dnia Golem zakochuje się w córce handlarza, ta jednak w ogóle nie odwzajemnia jego uczuć. Czuje odrazę do niezdarnego olbrzyma i boi się go. Raczej serce córki handlarza śmieciami należy do hrabiego. W chwili, gdy golem zrozumie swoje nieludzkie pochodzenie i beznadziejność swojej miłości, staje się niszczycielskim potworem[4].

Na letnim przyjęciu, w którym bierze udział córka handlarza hrabia, dochodzi do ostatecznej rozgrywki. Kiedy pojawia się Golem, przerażeni imprezowicze uciekają. Dziewczyna i hrabia również uciekają przed golemem. Całkowicie zdyszani docierają do budynku rezydencji, aż na taras na dachu. Golem dogania ich i rzuca się na hrabiego, aby zabić swojego konkurenta. Przed tym powstrzymuje go córka handlarza i prowadzi do tego, że golem spada z wysokości i rozlatuje się w kawałkach o ziemię. Zdyszany handlarz w końcu dociera na taras i obejmuje córkę w ramiona[4].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • William Hughes: Historical Dictionary of Gothic Literature. Lanham (Maryland): Scarecrow Press, 2013. ISBN 978-0-8108-7228-8. (ang.).
  • Alexis Krasilovsky: Great Adaptations: Screenwriting and Global Storytelling. Nowy Jork: Taylor & Francis, 2018. ISBN 978-1-315-66926-7. (ang.).
  • Christiane Mückenberger: Günther Dahlke, Karl Günter (red.): Deutsche Spielfilme von den Anfängen bis 1933. Ein Filmführer. Berlin: Henschel-Verlag Kunst und Gesellschaft, 1988. ISBN 3-362-00131-9. (niem.).
  • Paul Matthew St. Pierre: Cinematography in the Weimar Republic: Lola Lola, Dirty Singles, and the Men Who Shot Them. Lanham (Maryland): Fairleigh Dickinson University Press, 2016. ISBN 978-1-61147-945-4. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]