Grandmaster Flash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Grandmaster Flash
Imię i nazwisko Joseph Saddler
Data i miejsce urodzenia 1 stycznia 1958
 Barbados (Bridgetown)
Pochodzenie  Stany Zjednoczone (Bronx, Nowy Jork)
Gatunek hip-hop
Aktywność od 1976
Strona internetowa

Grandmaster Flash, właściwie Joseph Saddler (ur. 1 stycznia 1958 w Bridgetown na Barbadosie) - muzyk hip-hopowy i DJ; jeden z pionierów Turntablizmu, cuttingu i miksowania.

Biografia muzyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Saddlera wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i Joseph dorastał w Bronksie. Obecnie mieszka w okolicy Morrisania w południowej części dzielnicy.

Zaangażował się we wczesną nowojorską scenę DJ-ów. Ucząc się od Pete Jonesa i Kool Herca używał dwóch kopii jednego nagrania i dwóch gramofonów do cuttingu, do czego jednak dodał mikser, aby manualnie wzmocnić przerwy. Zwykłe odtwarzanie utworu byłoby przerywane w celu nałożenia przerwy, która z kolei mogła być powtarzana przy użyciu miksera do przełączania kanałów, do czasu kiedy druga płyta nie trafi z powrotem na igłę gramofonu. Muzyk był inicjatorem techniki początkowo nazywanej cutting, później rozwiniętej przez Grand Wizard Theodore do scratchingu.[1]

Flash otrzymał swój pseudonim w szkole od postaci Flash Gordona, z którą się utożsamiał. Posiada własną kolekcję ubrań "G.Phyre".

Grandmaster Flash and the Furious Five[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]