Granica bułgarsko-północnomacedońska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Granica międzypaństwowa
Mapa
Państwa graniczące

 Bułgaria
 Macedonia Północna

Okres istnienia

od 1991

W obecnym przebiegu
Długość

148 km

Granica bułgarsko-północnomacedońska – granica państwowa między Bułgarią a Macedonią Północną na odcinku 148 kilometrów.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Początek granicy na północy – trójstyk granic Serbii, Macedonii Północnej i Bułgarii. Następnie biegnie w kierunku południowo-wschodnim przez przełęcze Wełbyżdski prochod (1193 m n.p.m.) i Dewe Bair (1192 m n.p.m.) na zachód od miejscowości Gjueszewo (BUL), szczyt Rujen (2256 m n.p.m.) w paśmie Osogowska Płanina. Dochodzi do przełęczy Delčevski Prohod (1302 m n.p.m.) w górach Włachina (na zachód od Błagojewgradu), przybiera tu kierunek południowy i biegnie przez Czengine kale (1744 m n.p.m.) w paśmie Maleszewska Płanina. Przecina pasmo Ograżden, następnie przecina rzekę Strumesznica (Złatarewo) i dochodzi do trójstyku granic Macedonii Północnej, Grecji i Bułgarii (góra Tumba 1880 m n.p.m.) w paśmie Bełasica.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Granica powstała w 1991 roku po uzyskaniu przez Macedonię Północną niepodległości, która wcześniej była częścią Jugosławii jako republika związkowa. Do tego czasu istniała od 1947 roku w identycznym przebiegu granica jugosłowiańsko-bułgarska.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bułgaria. Mapa Przeglądowa Europy. Warszawa: PPWK, 1988.