Grendel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Grendel – ilustracja z 1908 roku autorstwa J. R. Skeltona

Grendel – jeden z głównych bohaterów anglosaskiego poematu heroicznego Beowulf.

Legenda[edytuj | edytuj kod]

Grendel był potworem nękającym królestwo duńskie rządzone przez króla Hrothgara. Jego siłę stanowiło to, iż nie można było zranić go żadną bronią. Według legendy pokonał go Beowulf, który akurat gościł na dworze duńskim. Beowulf podczas walki oderwał gołymi rękami potworowi jedną z łap powodując jego ucieczkę i wykrwawienie się. Jako trofeum przyniósł królowi olbrzymią głowę potwora.

Etymologia imienia potwora nie jest jasna. Według niektórych teorii oznacza "zgrzytającego zębami", a inni filolodzy imię to wywodzą od grand ("piasek, dno morskie"), co by było logiczne biorąc pod uwagę miejsce zamieszkiwania Grendela i jego matki. Źródłosłów nazwy Grendel może również wskazywac na pokrewieństwo z rdzeniem słowotwórczym "grind" oznaczającym szlifowanie, co zostało wykorzystane rozwinięte w interpretacji tego imienia jako "szlifierz", w domyśle: szlifierz ludzkich kości.

Nawiązania do legendy[edytuj | edytuj kod]

"Stwór (...) z szarą, lśniącą skórą pokrytą zielonkawymi plamami, jak gnijące mięso, (...) szczerzył rzędy podobnych do kościanych igieł zębów i stroszył grzebień rzadkich kolców, podobnych do kolców jeżozwierza". [1]

Przypisy

  1. Pan Lodowego Ogrodu, Tom III, Rozdział 3 "Szkarłat"