Grodziszcze (Wzgórza Włodzickie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Grodziszcze
Ilustracja
Widok na wzniesienie od strony wschodniej ze Święcka.
Państwo

 Polska

Położenie

Gmina Nowa Ruda

Pasmo

Wzgórza Włodzickie, Sudety Środkowe

Wysokość

396[1] m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Grodziszcze”
Ziemia50°30′09,01″N 16°33′24,01″E/50,502503 16,556669
Wieża widokowa
Wieża na Grodziszczu
Wieża na Grodziszczu
Wieża na Grodziszczu
Wieża na Grodziszczu
Wieża na Grodziszczu
Wieża na Grodziszczu
Wieża na Grodziszczu
Wieża na Grodziszczu

Grodziszcze (396 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w paśmie Wzgórz Włodzickich, w Gminie Nowa Ruda.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w najniższej południowej części Wzgórz Włodzickich[1], w pobliżu Bożkowa, w kierunku południowo-zachodnim. Po południowo-zachodniej stronie u podnóża wzniesienia przebiega linia kolejowa nr 286 z Kłodzka do Wałbrzycha.

Jest to kopulaste wzniesienie o łagodnych zboczach, z wyraźnie zaznaczonym płaskim wierzchołkiem[1]. Wzniesienie w partii szczytowej częściowo porośnięte jest lasem mieszanym z przewagą drzew liściastych, zbocza zajmują pola uprawne i łąki[1].

Wieża widokowa[edytuj | edytuj kod]

Na wzgórzu znajdują się ruiny wieży widokowej z 1813 roku imitujące zamek, wybudowane przez hrabiego Antona von Magnisa[1]. Obecnie ruiny oraz baszta są zaniedbane. Zawalił się zmurszały dach, połamały się kręte schody[1]. Z zewnątrz można zobaczyć kunsztowną konstrukcję budowli z łamanego kamienia. Fundamenty oraz przybudówki ze ścianami przypominają średniowieczne zamczysko[1]. Na ścianach widać ślady schodów oraz wejścia do nieistniejących pokoi przyklejonych do baszty.

Budowla na Grodziszczu jest jedną z kilku wież widokowych w Sudetach Środkowych. Inne znajdują się na: Górze Świętej Anny, Górze Wszystkich Świętych, Kalenicy, Wielkiej Sowie i Włodzickiej Górze (odbudowana i ponownie otwarta w 2018 roku) oraz najmłodsza – w Suszynie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 11: Góry Sowie, Wzgórza Włodzickie. Wrocław: I-BiS, 1994, s. 148, 149. ISBN 83-85773-12-6.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]