Gwajakowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez MalarzBOT (dyskusja | edycje) o 23:15, 25 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Gwajakowiec
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Klad

rośliny naczyniowe

Klad

rośliny nasienne

Klasa

okrytonasienne

Klad

różowe

Rząd

parolistowce

Rodzina

parolistowate

Rodzaj

gwajakowiec

Nazwa systematyczna
{{{nazwa łacińska}}} L.
{{{cytat}}}

Gwajakowiec (Guaiacum L.) – rodzaj roślin z rodziny parolistowatych (Zygophyllaceae). Należące do niego gatunki pochodzą z Ameryki Środkowej.

Systematyka

Synonimy[2]

Guajacum L., orth. var.

Pozycja systematyczna według APweb (2001...)

Rodzaj należący do podrodziny Larreoideae, rodziny parolistowatych (Zygophyllaceae R.Br.), rzędu parolistowców i kladu różowych w obrębie okrytonasiennych[1].

parolistowate


Morkillioideae



Tribuloideae





Seetzenioideae




Larreoideae



Zygophylloideae





Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa różowe Takht., nadrząd Geranianae Thorne ex Reveal, rząd lnowce (Linales Baskerville), rodzina parolistowate (Zygophyllaceae)[3].

Gatunki

Zastosowanie

W medycynie gwajakowiec znajduje wszechstronne zastosowanie, dlatego zwany jest też lignum vitae, czyli drzewem życia. Np. gumę z drewna gwajakowca używano w leczeniu syfilisu. Żywica ma również działanie przeciwartretyczne i przeciwkaszlowe. W Polsce wszystkim dobrze znany jest specyficzny smak syropu Guajazyl. Podobny ma likier Campari.

Drewno gwajakowca jest jednym z najtwardszych i najbardziej odpornych gatunków. Jego gęstość to 1,28 do 1,37 g/cm³ – tonie w wodzie. Używa się go do specjalnych celów, np. do wytwarzania ciężkich kul, a także baili – elementów bramki do gry w krykieta. Z powodu swoich własności drewno gwajakowe jest również używane jako materiał łożyskowy w połączeniach mechanicznych (np. mechanicznych maszynach do szycia) lub okrętowych łożyskach wału napędowego śruby (np. na okrętach podwodnych klasy 207 - Kobben)[potrzebny przypis]. Ściślej drewno gwajakowca jest używane do uszczelnienia wałów napędowych śrub okrętowych z uwagi na 1. szczelność 2. samosmarowalność[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website. 2001–. [dostęp 2009-12-01]. (ang.).
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-03-26].
  3. Crescent Bloom: Guaiacum. The Compleat Botanica. [dostęp 2009-07-11]. (ang.).