Hansreia peugeoti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hansreia peugeoti
Valois, Vaz-de-Mello et Silva, 2015
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

żukokształtne

Nadrodzina

żuki

Rodzina

poświętnikowate

Podrodzina

Scarabaeinae

Plemię

Deltochilini

Rodzaj

Hansreia

Gatunek

Hansreia peugeoti

Hansreia peugeotigatunek chrząszcza z rodziny poświętnikowatych i podrodziny Scarabaeinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisali po raz pierwszy Marcely Valois, Fernando Zagury Vaz-de-Mello i Fernando A.B. Silva w 2015 roku na łamach „Zootaxa”. Jako lokalizację typową wskazano Margem do Rio Juruena w Cotriguaçú w brazylijskim stanie Mato Grosso. Epitet gatunkowy pochodzi od nazwy przedsiębiorstwa, które uruchomiło Peugeot-ONF Carbon Sink Programme w tymże stanie[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 8,7 do 9 mm. Głowa jest ciemnobrązowa z zielonkawym lub brązowawym połyskiem w okolicy oczu. Przedplecze jest wysklepione, dwukrotnie szersze niż dłuższe, na dysku zielone z żółtawym lub zielonkawym połyskiem. Krawędzie boczne między kątami bocznymi a tylnymi są w przybliżeniu proste. Pokrywy mają po dziewięć rzędów, z których ósmy jest niewyraźny, o zanikłym w nasadowej ćwiartce punktowaniu. Pygidium ma na dysku podłużne pole małych, błyszczących, nieregularnych mikroguzków. Genitalia samca mają symetryczne, w widoku bocznym prostokątne paramery długości ⅔ fallobazy, na wierzchołku zaopatrzone w dwukrotnie dłuższy niż szeroki, prawie prostokątny wyrostek; kąt wewnętrzny między brzegiem grzbietowym a szczytowym paramery jest prosty, zaś między szczytowym a brzusznym wynosi około 50°. Edeagus ma w endofallusie skleryt podkowiasty z nierozszerzonym na krawędzi wewnętrznej ramieniem krótszym, okrągły z wyraźnym płatkiem zewnętrznym skleryt peryferyjny prawy górny, nieregularnie ukształtowany skleryt peryferyjny frontolateralny oraz wydłużony kompleks sklerytów osiowych i podosiowych o płatku bocznym długości 1/5 kompleksu[1].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owady te zasiedla równikowe lasy deszczowe[1].

Gatunek neotropikalny, endemiczny dla Brazylii, znany tylko ze stanu Mato Grosso[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Marcely Valois, Fernando Zagury Vaz-de-Mello, Fernando A. B. Silva. A taxonomic review of the Neotropical genus Hansreia Halffter & Martínez, 1977 (Coleoptera: Scarabaeidae, Scarabaeinae). „Zootaxa”. 4027 (2), s. 205-226, 2015. Magnolia Press. DOI: 10.11646/zootaxa.4027.2.2.