Herb powiatu zawierciańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb powiatu zawierciańskiego
Ilustracja
Typ herbu

powiatowy

Projektant

Kamil Wójcikowski, Robert Fidura

Wprowadzony

31 sierpnia 2000

Ostatnie zmiany

29 luty 2024

Herb powiatu w latach 2000-2024

Herb powiatu zawierciańskiego – jeden z symboli powiatu zawierciańskiego, w swojej aktualnej wersji ustanowiony 29 lutego 2024[1]. Zastąpił on poprzedni herb, ustanowiony 31 sierpnia 2000[2].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia w polu czerwonym z prawej połuorła srebrnego z orężem, przepaską koniczynową i koroną złotymi, z lewej basztę srebrna z blankami, pojedynczym otworem strzelniczym czarnym oraz zaznaczonymi ciosami kamiennymi o różnych rozmiarach.

Poprzedni herb powiatu wyobrażał na tarczy koloru czerwonego srebrny mur z dwiema wieżami, nad nim wizerunek srebrnego orła i pół złotego koła młyńskiego, w bramie trzy kłosy zboża, a w dolnym polu trzy linie faliste: dwie błękitne i srebrna[2]. Herb ten został zakwestionowany przez Komisję Heraldyczną, która wskazała na jego przeładowanie symbolami oraz niestosowne użycie motywu murów obronnych, symbolu samorządu miejskiego, w herbie powiatowym[3].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Orzeł w obu herbach symbolizuje przynależność ziem powiatu do historycznego województwa krakowskiego. Z kolei elementy architektoniczne wskazują na istniejące tutaj zamki, w szczególności Zamek Ogrodzieniec, którego charakterystyczna wieża widnieje w nowej wersji herbu. Pozostałe motywy widniejące w starym herbie oznaczały: koło zębate - tradycje przemysłowe, kłosy - tradycje rolnicze, woda - rzekę Wartę[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr LXX/666/24 Rady Powiatu Zawierciańskiego z dnia 29 lutego 2024 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi, flagi stolikowej, banneru, pieczęci, łańcuchów władzy i sztandaru Powiatu Zawierciańskiego oraz zasad ich stosowania [online], dzienniki.slask.eu [dostęp 2024-03-20].
  2. a b Statut - BIP [online], bip.zawiercie.powiat.finn.pl [dostęp 2022-07-24].
  3. a b Kamil Wójcikowski, Symbole powiatu zawierciańskiego przyjęte [online], herby.manifo.pl [dostęp 2024-03-24].