Hospital de Tavera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szpital Tavera
Hospital de Tavera
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Toledo

Położenie na mapie Kastylii-La Manchy
Mapa konturowa Kastylii-La Manchy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szpital Tavera”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szpital Tavera”
Ziemia39°51′56″N 4°01′27″W/39,865556 -4,024167
Strona internetowa

Hospital de Tavera (Hospital de Afuera, Szpital św. Jana Chrzciciela) – muzeum sztuki znajdujące się w dawnym szpitalu św. Jana Chrzciciela zwanego Szpitalem Tavera w Toledo, w Hiszpanii. W budynku mieści się również sekcja Narodowego Archiwum Historycznego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jeden z dwóch dziedzińców szpitala

Szpital został wybudowany w latach 1541–1603 a jego fundatorem był kardynał Juan Tavera, arcybiskup Sewilli i Toledo, Wielki Inkwizytor. Pierwszym architektem był Alonso de Covarrubias, a zastąpił go i ukończył prace Bartolomé Bustamante. Budynek wybudowany jest w stylu florenckiego pałacu renesansowego z wyjątkiem fasady budynku wykonanej w latach 1760–1762. Wewnątrz budynku znajduje się marmurowy grobowiec fundatora, dłuta Alonso Berruguete. Przy budynku znajduje się kościół św. Jana. Kompleks składa się ponadto z dwóch kolumnowych dziedzińców. Złote sanktuarium zostało wykonane przez Julia Pascuala[2].

Obecnie w budynku znajduje się Museo Fundación Lerma, które posiada w swoich zbiorach obrazy starych mistrzów m.in. Riberry, Berruguete, Tintoretta i Tycjana. Muzeum posiada również kolekcje dekoracyjnych tkanin czy zabytkowych mebli oraz wyjątkową kolekcję ceramicznych pojemników i butelek z Talavera i Puente del Arzobispo.

Retabulum El Greca i inne jego prace[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 1608 roku El Greco otrzymał od administratora szpitala Pedra Salazara de Mendoza zlecenie na wykonanie dekoracji i obrazów ołtarzowych dla szpitala. Artysta przyjął zamówienie na wykonanie trzech nastaw ołtarzowych, ale ich nie ukończył. Słabe zdrowie i nadmiar zajęć opóźniało wykonanie obrazów. Zdołał wykonać jedynie Chrzest Jezusa i Zwiastowanie. Nieco wcześniej El Greco namalował dla szpitala portret jego fundatora, kardynała Tavera. Do szpitalnego kościoła, do kaplicy św. Józefa El Greco namalował również kilka obrazów.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Áreas de Cultura: Archivos – Ministerio de Educación, Cultura y Deporte [online], www.mcu.es [dostęp 2017-11-18] (hiszp.).
  2. Hospital Tavera o de San Juan Bautista – Fundación Casa Ducal de Medinaceli [online], www.fundacionmedinaceli.org [dostęp 2017-11-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Antonina Vallentin: El Greco. Halina Ostrowska-Grabska (tłumacz). Warszawa: PIW, 1958.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]