Hrabstwo Arlington

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy hrabstwa w stanie Wirginia. Zobacz też: inne znaczenia słowa Arlington.
Hrabstwo Arlington
Arlington County
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Wirginia
Powierzchnia
  • ląd
  • woda
67 km²
67 km²
0 km²
Ludność (2007)
  • liczba
  • gęstość
 
206.800
3,087 os./km²
Kod FIPS 6-4 51013
Piramida wieku
Piramida wieku
brak współrzędnych
Położenie na planie stanu Wirginia
Położenie na planie stanu Wirginia
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Hrabstwo Arlington (ang. Arlington County) – hrabstwo w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych, należące do aglomeracji Waszyngtonu, położone nad rzeką Potomak. W roku 2000 w hrabstwie mieszkało 189 453 osób.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec XVIII w. obecny teren Arlington został odłączony od stanu Wirginia i wszedł w skład powstałego wówczas Dystryktu Kolumbii. W 1801 roku Dystrykt Kolumbii został podzielony na hrabstwo Waszyngton na lewym (wschodnim) brzegu Potomaku i hrabstwo Alexandrii, leżące na prawym (zachodnim) brzegu rzeki. W skład tego ostatniego wchodziło obecne Arlington. W 1864 roku na żądanie mieszkańców hrabstwo Alexandrii wróciło do Wirginii. W 1852 roku południowa część hrabstwa weszła w skład miasta Alexandria. By uniknąć pomyłek spowodowanych istnieniem dwóch sąsiadujących jednostek administracyjnych (hrabstwa i miasta Alexandria) w 1920 roku hrabstwo Alexandria zmieniło nazwę na hrabstwo Arlington.

Obecnie Arlington spełnia głównie funkcje mieszkaniowe. W Arlington ma swoją siedzibę Departament Obrony USAbudynek Pentagon, znajduje się tu również Waszyngtoński port lotniczy im. Ronalda Reagana, obsługujący niemal wyłącznie loty krajowe. Arlington leży w zasięgu metra waszyngtońskiego, linii żółtej, pomarańczowej i niebieskiej. Na terenie hrabstwa znajduje się też wojskowy Narodowy Cmentarz w Arlington.

Choć część hrabstwa Arlington jest pokryta typowo miejską zabudową, z formalnego punktu widzenia Arlington nie jest miastem, ani żadnych miast nie zawiera.