Hričov (zbiornik wodny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hričov
Ilustracja
Zbiornik wodny Hričov
Państwo

 Słowacja

Kraj

 żyliński

Rzeka

Wag

Data budowy

1958–1962

Pojemność całkowita

8,46 mln m³

Wysokość lustra wody

326 m n.p.m.

Powierzchnia

2,53 km²

Funkcja

hydroenergetyka

Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Hričov”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Hričov”
Ziemia49°14′48″N 18°41′46″E/49,246667 18,696111

Zbiornik wodny Hričov (słow. vodná nádrž Hričov) – zbiornik zaporowy w północno-zachodniej Słowacji, powstały przez przegrodzenie rzeki Wag zaporą Hričov. Stanowią one element wielkiego systemu hydrotechnicznego, obejmującego środkowy odcinek doliny Wagu, zwanego kaskadą Wagu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zapora wodna znajduje się tuż powyżej wsi Horný Hričov w kraju żylińskim. Zbiornik zaporowy ciągnie się w górę Wagu aż poza linię wyznaczoną przez miejscowości StrážovPovažský Chlmec, na północno-zachodnich przedmieściach Żyliny, wypełniając prawie w całości wąski odcinek doliny tej rzeki pomiędzy Kotliną Żylińską na wschodzie a Kotliną Bytczańską na zachodzie. Wzniesienia na lewym (południowo-zachodnim) brzegu zbiornika, sięgające od 500 do 640 m n.p.m., zaliczane są do Gór Strażowskich (a ściślej – Sulowskich Wierchów), natomiast niewysokie, lecz strome góry na prawym (północno-wschodnim) brzegu zbiornika należą już do Jaworników.

Po południowo-zachodnim (lewym) brzegu zbiornika biegną linia kolejowa z Bratysławy do Żyliny, a także autostrada D3 z Hričovskiego Podhradia i droga I/61. Prawym (północno-wschodnim) brzegiem zbiornika biegnie droga II/507, prowadząca z Gabčíkova do Żyliny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowę zbiornika wraz z zaporą i znajdująca się przy niej elektrownią wodną zaczęto w 1958 r. w ramach rozległego planu zagospodarowania hydroenergetycznego doliny Wagu. W czasie przygotowań do budowy została wysiedlona część wsi Strážov, które to tereny zostały później zalane wodami zbiornika. Konieczna była również przebudowa systemu komunikacyjnego w tej części doliny Wagu.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik ma długość ok. 4 km i szerokość sięgającą blisko 1 km. Powierzchnia zbiornika wynosi 2,53 km², a objętość gromadzonej przezeń wody wynosiła pierwotnie 8,47 mln m³. Na skutek tego, że uchodzące do Wagu tuż powyżej zbiornika rzeki Kisuca i Rajčanka niosą znaczne ilości materiału mineralnego, który osadza się na terenie spokojnej wody zbiornika, jego objętość szybko się zmniejsza i już ok. 2010 r. wynosiła ona jedynie 1/3 wielkości pierwotnej[1].

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Wody gromadzone w zbiorniku napędzają usytuowaną przy zaporze elektrownię wodną, a następnie kierowane są do Kanału Hričovskiego, którym zasilają kolejne dzieła wodne Kaskady Wagu. Tafla zbiornika udostępniona jest do uprawiania sportów wodnych, a jego górna część należy do znanych łowisk wędkarskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Według strony Slovenské Elektrárne, VE Hričov [1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Súlovské vrchy. Turistická mapa 1 ; 50 000, VKÚ Harmanec, 2010 ISBN 978-80-8042-597-5.
  • Bartolomej Vavrík, Eta Vavríková i in.: Strážovské vrchy. Turistický sprievodca ČSSR, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstwo, Bratislava 1985.