Igor Tkaczenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Igor Tkaczenko
Игорь Валентинович Ткаченко
pułkownik gwardii pułkownik gwardii
Data i miejsce urodzenia

21 lipca 1964
Wiency

Data i miejsce śmierci

16 sierpnia 2009
Kubinka

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojskowe Siły Powietrzne
Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej

Jednostki

baza lotnicza w Kubince

Stanowiska

pilot instruktor

Odznaczenia
Bohater Federacji Rosyjskiej
Order Męstwa (Federacja Rosyjska) Order „Za zasługi wojskowe” Medal jubileuszowy „70 lat Sił Zbrojnych ZSRR”

Igor Walentinowicz Tkaczenko, ros. Игорь Валентинович Ткаченко (ur. 21 lipca 1964 w Wiency, Kraj Krasnodarski, zm. 16 sierpnia 2009 w Kubince) – rosyjski pilot wojskowy, dowódca zespołu akrobacyjnego Russkije Witiazi; pułkownik gwardii[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Już w młodości zainteresował się lotnictwem. Pasję tę pogłębiał w nim ojciec. Po wstąpieniu do armii radzieckiej uczył się lotów na Su-27. Został dowódcą grupy akrobacyjnej Russkije Witiazi, w której latał od samego początku. 16 sierpnia 2009 roku podczas treningu do MAKS Air Show w Kubince w Rosji samolot Su-27 z grupy Russkije Witiazi pilotowany przez niego lekko zderzył się z innym samolotem Su-27, na skutek czego doszło do zapłonu silnika maszyny - samolot zaczął spadać na ziemię, zaś pilot nie miał szans na odzyskanie sterowności. Pośmiertnie płk. Tkaczenkę uhonorowano medalem „Zasłużony Pilot Myśliwski”.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Igor Tkaczenko zginął 16 sierpnia 2009 roku w katastrofie lotniczej w trakcie przygotowań do występów na Salonie Lotniczym MAKS-2009 (МАКС-2009). Samolot Su-27UB, w którym znajdował się Igor Tkaczenko i drugi pilot Igor Kurylenko zderzył się w powietrzu z Su-27 pilotowanym przez Witalija Melnika. W wyniku upadku samolotu na ziemię i wywołanego tym faktem pożaru zginęła mieszkanka wsi Sosny-2 a cztery kolejne osoby doznały poparzeń.

Wszyscy trzej piloci katapultowali się. Nieznana jest przyczyna śmierci Igora Tkaczenki, pomimo katapultowania się. Istnieje na ten temat kilka hipotez:

  1. System katapultowania uległ uszkodzeniu podczas zderzenia i spadochron nie rozwinął się prawidłowo,
  2. Wg niektórych świadków zdarzenia, spadochron zapalił się w powietrzu,
  3. Wg specjalistów NPP ZWIEZDA, producenta fotela wyrzucanego K-36 jedną z możliwych przyczyn tragedii mogła być niewystarczająca wysokość do rozwinięcia się spadochronu,
  4. Inna wersja mówi, iż Tkaczenko mógł zginąć już w samolocie w efekcie zderzenia, a system ratunkowy zadziałał automatycznie lub był aktywowany przez drugiego pilota, Kurylenkę.

Igor Kurylenko i Witalij Melnik przeżyli katastrofę.

Odznaczenia i upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]