Immun Pudliszkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Immun Pudliszkowskikultywar pomidora zwyczajnego.

Historia i zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Kultywar został wyhodowany w 1927 w Pudliszkach, w okresie zwiększającego się na polskim rynku popytu na przetwory pomidorowe, w tym zwłaszcza soki i przeciery. Odmianę nasadzono w miejscu wcześniej uprawianych w Pudliszkach buraków cukrowych. Inwestycja poprzedzona była wizytą Stanisława Fenrycha, twórcy kombinatu przetwórczego w Pudliszkach, w Wielkiej Brytanii, której celem było pozyskanie nasion pomidorów i zbadanie możliwości przeniesienia brytyjskich doświadczeń w warunki polskie (klimat południowej Anglii jest podobny do wielkopolskiego, co nie ma miejsca w przypadku odmian włoskich lub hiszpańskich). Doradcami Fenrycha byli prof. Tadeusz Chrząszcz i mgr Józef Janicki. Przy okazji wizyty w Anglii zapoznano się z recepturą produkcji ketchupu i z pomidorów odmiany 'Immun Pudliszkowski' wyprodukowano pierwszy w Polsce ketchup (1927[1]). Na skalę przemysłową wytwarzano go od 1928[2]. Z kultywaru sporządzano przede wszystkim koncentrat pomidorowy[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zofia Fenrych, Tadeusz, Stanisław i Władysław Fenrychowie, Instytut Pamięci Narodowej, Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Warszawa 2019, s. 27, ISBN 978-83-8098-566-7
  2. Andrzej Miałkowski, STANISŁAW FENRYCH – PIONIER PRZEMYSŁOWEGO PRZETWARZANIA OWOCÓW I WARZYW W POLSCE, „Rocznik Gostyński” (1), 2014, s. 83.
  3. Poznaj historię firmy i powstawania naszych produktów | Pudliszki [online], www.pudliszki.pl [dostęp 2022-12-02].
  4. Portal, Firma Pudliszki zatrudnia Pracowników [online], Gostynska [dostęp 2022-12-02] (pol.).