Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP)
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Siedziba

Wrocław

Adres

ul. Tadeusza Kościuszki 35a
50-011 Wrocław

Data założenia

9 października 2012

Forma prawna

Fundacja

Nr KRS

0000435915

brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP)fundacja założona w 2012 r., działająca na terenie Polski z siedzibą we Wrocławiu, której cele statutowe zakładają przede wszystkim wspieranie organizacji pozarządowych i innych podmiotów w zakresie usprawniania działalności i pozyskiwania funduszy. Od 2014 r. fundacja IWOP posiada status organizacji pożytku publicznego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia założenia[edytuj | edytuj kod]

Fundacja Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) ustanowiona została aktem notarialnym 28 sierpnia 2012 r. we Wrocławiu[1]. Fundacja jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego[2] w dniu 9 października 2012 r. - do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (nie jest wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS). Status organizacji pożytku publicznego został przyznany Fundacji 26 listopada 2014 r.[3]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Misja[edytuj | edytuj kod]

Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych obrał misję zwiększenia poziomu świadomości społecznej w zakresie wpływu nowelizacji w podatku PIT na dalszy byt organizacji pożytku publicznego. Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych alarmował o skutkach obowiązywania regulacji “Polskiego Ładu” przedstawiając własne rozwiązania dla rządowej legislacji. Dostarczył danych i analiz na potrzeby dyskusji organizacji pozarządowych w zakresie reformy systemu zbiórki 1,5% podatku. Analizy IWOP stanowiły element publikacji udostępnianych na takich portalach internetowych jak iwop.pl[4], ngo.pl[5], wyborcza.biz[6] lub wyborcza.pl[7].

Jednym z kluczowych przedmiotów działalności IWOP jest kompleksowa pomoc w zdobywaniu środków finansowych pochodzących z 1,5% podatku dochodowego oraz darowizn, udostępniana za pomocą portalu internetowego oraz innych środków i narzędzi umożliwiających zarządzanie tym procesem, a także udostępnianie aktualnych informacji niezbędnych do działania oraz wspieranie rozwoju i pomoc w korzystaniu z usług organizacjom rządowym, pozarządowym, bądź prywatnym; prowadzenie akcji promocyjnych mających na celu rozpowszechnianie działalności stowarzyszeń, fundacji i innowacyjnych przedsiębiorców; udostępnianie nowych kanałów docierania do świadomości darczyńców[8].

Wsparcie organizacji pożytku publicznego[edytuj | edytuj kod]

Od 2015 r. IWOP zintensyfikował działania w obszarze wsparcia organizacji pożytku publicznego. W ramach projektu "PITax.pl dla OPP"[9], fundacja zaczęła realizować pomoc na rzecz organizacji pożytku publicznego, która polegała na wsparciu w pozyskiwaniu funduszy na prowadzenie działalności statutowej z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych i z darowizn przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych. System informatyczny został stworzony we współpracy z firmą PITax.pl Łatwe podatki Sp. z o.o., nadzorowany przez zespół specjalistów z dziedziny informatyki, prawa oraz doradztwa podatkowego.

Naczelnym założeniem projektu było wyrównywanie szans organizacji pożytku publicznego w rywalizacji o uwagę podatnika i darczyńcy. Udział w projekcie wymaga minimalnego nakładu ze strony organizacji, a udostępnione narzędzia z powodzeniem wspierają regularne działania promocyjne podejmowane w celu wsparcia organizacji w zbiórce odpisu podatkowego. Wśród organizacji uczestniczących w projekcie "PITax.pl dla OPP" znalazły się m.in.:

Serwis podatkowy[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2023 r. IWOP rozszerzył swoją witrynę internetową o serwis podatkowy[10], który stanowi bazę wiedzy dotyczącą sposobu rozliczania najpowszechniej składanych deklaracji podatkowych stanowiących zeznania roczne podatku dochodowego od osób fizycznych. Główną przyczyną stworzenia portalu podatkowego były złożoność i poziom skomplikowania systemu rozliczeń osób fizycznych. Polska jest krajem, który zajmuje 33 miejsce na 38 należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pod względem konkurencyjności systemu podatkowego[11]. Wśród informacji zawartych na portalu szerzona jest świadomość społeczna w zakresie przeznaczenia środków pochodzących z poboru podatku należnego PIT, rodzajów postępowań podatkowych, aktualnych wskaźników i limitów podatkowych, różnic pomiędzy poszczególnymi ulgami i odliczeniami czy sposobów księgowania poszczególnych transakcji opodatkowanych, a nawet omówienia rozliczenia na rządowym portalu Twój e-PIT.

Projekty[edytuj | edytuj kod]

PITax.pl dla OPP[edytuj | edytuj kod]

Jednym z naczelnych projektów prowadzonych przez IWOP jest projekt pod nazwą “PITax.pl dla OPP”, który funkcjonuje od 2014 roku. Realizując wskazane przedsięwzięcie, IWOP wspiera organizacje pożytku publicznego w zakresie usprawnienie procesu pozyskiwania przez nie środków z 1,5% PIT i innych działań pomocowych w pozyskiwaniu środków na działalność statutową. Dodatkowo IWOP szerzy świadomość w zakresie alternatywnych źródeł finansowania organizacji pożytku publicznego i zapewnia rozwiązania infrastrukturalno-informatyczne dla podmiotów przystępujących do projektu. Na przełomie 2021 i 2022 r. z oferowanych rozwiązań Fundacji skorzystało około 1300 organizacji pożytku publicznego. Podczas edycji projektu na przełomie 2022/2023 liczba organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie wzrosła do ponad 1600. Na koniec edycji projektu 2023 roku organizacjom biorącym udział w projekcie "PITax.pl dla OPP" udało się zdobyć sumarycznie ponad 700 milionów złotych[12].

Wspieraj Lokalnie[edytuj | edytuj kod]

Równolegle funkcjonującym projektem względem “PITax.pl dla OPP” jest "Wspieraj Lokalnie"[13]. Od 2014 r. w ramach wskazanej inicjatywy IWOP zapewnia narzędzia jednostkom samorządu terytorialnego, które służą efektywniejszym wynikom zbierania odpisu podatkowego na rzecz poszczególnych organizacji pożytku publicznego w danym regionie. Projekt zapewnia samorządom w szczególności przygotowanie odpowiedniego oprogramowania służącego pozyskiwaniu środków publicznych pochodzących z 1,5% PIT.

Dodatkowo w rezultacie realizowanego projektu samorządy uzyskują rozpoznawalność wizerunkową, która przyczynia się do realizacji celów statutowych organizacji pozarządowych i w efekcie wsparcia lokalnej społeczności. Ponadto dzięki programowi “Wspieraj lokalnie” samorządy mają możliwość informowania swoich mieszkańców o zapotrzebowaniu na realizację poszczególnych celów ważnych społecznie oraz zapoznają mieszkańców z lokalnie działającymi organizacjami pozarządowymi. W latach 2021 i 2022 r. w projekcie uczestniczyło ponad 730 jednostek samorządu terytorialnego oraz ponad 6700 organizacji pożytku publicznego. W miarę rozwoju projektu liczba jednostek samorządowych na przełomie 2022 i 2023 r. wzrosła do ponad 900. Równolegle, rosło zaangażowanie organizacji pozarządowych biorących udział w projekcie (wówczas odnotowano wzrost do ponad 7700 organizacji pożytku publicznego)[14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]