InterCity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obsługiwany przez DSB pociąg InterCity, stacja Aalborg, Dania
Niemiecki IC obsługiwany przez DB Fernverkehr

InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy.

Pociągi tej kategorii wyróżnia przede wszystkim niewielka liczba postojów na trasie (ograniczona do większych miast), a także wysoka prędkość maksymalna (rzędu 160 km/h i więcej), co skutkuje wysokimi prędkościami handlowymi. Pociągi InterCity są zwykle zestawiane z taboru o podwyższonym komforcie i zaliczane zazwyczaj do tzw. segmentu premium. Wyższa jest też często cena biletów. Pociąg IC prowadzi zazwyczaj wagon restauracyjny.

W Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce marka pociągów "InterCity" funkcjonowała do 2009 roku, kiedy to w ramach upraszczania oferty została przemianowana na "Express InterCity" (EIC).

Spółka PKP Intercity S.A. zapowiedziała ponowne wprowadzenie marki "InterCity" począwszy od rozkładu jazdy 2014/2015. Tym razem ma ona stanowić część oferty połączeń pospiesznych, ze wspólną taryfą z pociągami TLK. Umożliwi to naliczanie opłaty za przejazd na podstawie łącznej długości trasy pokonanej przez podróżnego pociągami obu marek (sumowanie przebytych kilometrów). Wyróżnikiem marki InterCity ma być obsługa połączeń pospiesznych wyłącznie nowymi lub zmodernizowanymi wagonami[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]