InterCity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obsługiwany przez DSB pociąg InterCity, stacja Aalborg, Dania
Niemiecki IC obsługiwany przez DB Fernverkehr

InterCity (skrót IC) – kategoria pociągów uruchamianych przez przewoźników kolejowych w wielu krajach Europy (w Polsce przez spółkę PKP Intercity pod nazwą Express InterCity).

Pociągi tej kategorii wyróżnia przede wszystkim niewielka liczba postojów na trasie (ograniczona do większych miast), a także wysoka prędkość maksymalna (rzędu 160 km/h i więcej), co skutkuje wysokimi prędkościami handlowymi. Pociągi InterCity są zwykle zestawiane z taboru o podwyższonym komforcie. Wyższa jest też często cena biletów. Pociąg IC prowadzi zazwyczaj wagon restauracyjny.

W Polsce pociągi IC zostały przemianowane na Express InterCity i jeżdżą w godzinach szczytu pomiędzy Warszawą i Katowicami, Poznaniem, Gdynią, Wrocławiem, Szczecinem, Bielskiem-Białą i Krakowem. Wyróżniają się bezpłatnym poczęstunkiem dla pasażerów oraz zazwyczaj 6 miejscami w przedziałach wagonów drugiej klasy (6 miejsc w przedziałach ma również część pociągów ekspresowych, zaś pociągi pospieszne mają zwykle 8 miejsc). W niektórych relacjach wykorzystywane są także wagony bezprzedziałowe z klimatyzacją. Podróż pociągami IC w Polsce odbywa się na podstawie biletu wraz z dopłatą (tzw. miejscówka).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]