Interia.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Interia.pl
portal internetowy
Właściciel Grupa INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp.k.
Rejestracja opcjonalnie
Interia.pl

Interia.plportal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm")[1]. Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

2 sierpnia 1999 ComArch S.A. i RMF FM podpisały Umowę Spółki i Porozumienie Akcjonariuszy[3][4], czego skutkiem było powstanie spółki pod tymczasową nazwą INTERNET FM S.A., zarejestrowanej 13 sierpnia 1999[3]. 3 grudnia nazwę zmieniono na INTERIA.PL S.A[3]. Od stycznia 2008 spółka w całości należy do grupy Bauer[5]. Dnia 2 kwietnia 2012 nazwa spółki została zmieniona na Grupa INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp.k.

Pierwszą usługę skierowaną do użytkowników sieci Internet, serwis bezpłatnych kont poczty elektronicznej poczta.fm, interia.pl udostępniła 16 października 1999[3]. 20 grudnia 1999 uzupełniono ją o serwis świątecznych kartek elektronicznych. Oficjalna premiera podstawowej usługi INTERIA.PL, portalu internetowego, odbyła się o godzinie 17:31 11 lutego 2000[3][4]. Witryna zawierała wówczas 6 serwisów tematycznych (Wiadomości, Ekonomia i Biznes, Motoryzacja, Turystyka, Rozrywka i Kobieta), a także obszerny Katalog Polskich Zasobów Internetu i zintegrowany z portalem drugi system bezpłatnych kont pocztowych poczta.interia.pl.

Z początkiem września 2000 r. INTERIA.PL rozpoczęła przygotowania do wejścia na giełdę i już pod koniec tego miesiąca złożyła w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd prospekt emisyjny. W grudniu 2000 r. akcje INTERIA.PL zostały dopuszczone do publicznego obrotu, a w wyniku pierwszej subskrypcji publicznej, od 2 lutego 2001 r., notowane były na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (kod IPL).

10 września 2014 dokonano gruntownej zmiany loga oraz szaty graficznej portalu.


Zawartość portalu[edytuj | edytuj kod]

Obecnie portal INTERIA.PL to usługi i serwisy, które można podzielić na kilka głównych kategorii:

 • serwisy tematyczne (np. Fakty, Biznes, Sport, Rozrywka, Motoryzacja, Facet, Kobieta itd.)
 • serwisy pozabrandowe (np. Styl.pl, Bravo.pl, Pomponik.pl, Światseriali.pl)
 • usługi komunikacyjne (bezpłatna poczta elektroniczna Poczta INTERIA.PL, Galeria, system pogawędek internetowych CZATeria, forum dyskusyjne HydePark, rozwiązania komunikacyjne powstające na styku Internetu i technologii mobilnych),
 • serwisy społecznościowe (Smaker.pl, Deccoria.pl, Srebrnaagrafka.pl, MaxModels.pl)
 • usługi wyszukiwawcze (wyszukiwarka oparta o mechanizmy Google oraz katalogi stron i wyszukiwarki adresów, firm, bazy wiedzy – słowniki, leksykony, encyklopedie oraz serwis z mapami),
 • usługi handlowe / e-commerce (jak np. Pasaż handlowy, Salon muzyczny, Foto, Urlop / Hotele / Kwatery / Wycieczki / Samoloty, itp.).
 • bezpłatne konta www (łączenie przez FTP, z reklamami, brak PHP i MySQL) oraz płatne usługi hostingowe Strefa.pl
 • telewizja i radio (Interia.tv, Interia.fm)
 • usługa modemowego dostępu do Internetu (InteriaNet)

Interia360[edytuj | edytuj kod]

Interia360
dziennikarstwo obywatelskie
Właściciel INTERIA.PL S.A.
Rejestracja opcjonalnie (tak aby pisać artykuły)
Interia360.pl

Interia360 to portal powstały 19 lipca 2007 roku, w którym każdy zarejestrowany użytkownik może napisać artykuł, który po moderacji zostanie wyświetlony na stronie portalu. Dzięki temu także dziennikarze-amatorzy mają okazję napisać artykuł na interesujących dla nich temat.

Od listopada 2008 roku użytkownicy Interii360 mają możliwość nie tylko pisania materiałów tekstowych, ale również dodawania fotoreportaży. Składają się one ze zdjęć z odpowiednim komentarzem. Zdjęcia mogą mieć maksymalny rozmiar 4096x4096, przy czym ich wielkość nie może przekraczać 2 MB. Co roku odbywa się zjazd dziennikarzy obywatelskich serwisu INTERIA360, spośród których wybierani są autorzy najciekawszych artykułów, zamieszczonych w serwisie.

Interia.tv[edytuj | edytuj kod]

Telewizja internetowa podzielona na siedem kanałów tematycznych:

 • Rozrywka
 • Wiadomości
 • Całkiem kobiece
 • Typowo męskie
 • Dla dzieci
 • VOD
 • Hity Internetu

W każdym kanale mamy do wyboru filmiki przygotowane przez zespół INTERIA.TV oraz partnerów serwisu, m.in. TVN oraz Reuters. Dodatkowo, użytkownicy mają okazję oglądać najnowsze premiery filmowe online, które dostępne są po wykupieniu abonamentu.

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Według wyników badania Megapanel PBI/Gemius w marcu 2013 serwisy Grupy INTERIA.PL odwiedziło 11,7 miliona użytkowników[6]. Dawało to INTERIA.PL miejsce w dziesiątce najpopularniejszych grup witryn w Polsce.[6]. Według danych Gemiusa z marca 2013, INTERIA.PL znalazła się na 7. miejscu rankingu grup witryn internetowych w Polsce według zasięgu miesięcznego i 4. według miesięcznej liczby odsłon[7] Według rankingu Alexa Internet z 27. listopada 2012 INTERIA.PL jest dziesiątą pod względem popularności stroną internetową w Polsce[8].

Przypisy

 1. Historia. interia.pl. [dostęp 2013-02-17].
 2. O nas. portalmedialny.pl, 16 stycznia 2008. [dostęp 2013-02-17].
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Interia.pl – Co to jest Interia.pl? – i-slownik.pl
 4. 4,0 4,1 Interia.pl kończy 5 lat – MediaNews.com.pl, 11 lutego 2005
 5. Press.pl: Bauer ma prawie 100 proc. akcji w Interia.pl SA. 2008.
 6. 6,0 6,1 Pozycja INTERIA – Portale, użytkownicy (RU) – firma.interia.pl
 7. Wyniki Megapanel PBI/Gemius za wrzesień 2012 r.
 8. Poland – Alexa Top 100 Sites (ang.). [dostęp 27 listopada 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]