Jan Kępiński (1823–1897)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Kępiński
Ilustracja
portret Jana Kępińskiego
Data i miejsce urodzenia

23 października 1823
Suwałki

Data i miejsce śmierci

13 marca 1897
Szczurowa

Miejsce spoczynku

Kaplica rodu Kępińskich w Szczurowej

Jan Jerzy Michał Kępiński herbu Niesobia (ur. 11 października?/23 października 1823 w Suwałkach[1], zm. 13 marca 1897 w Szczurowej) – polski ziemianin pochodzący z Litwy, właściciel dóbr Szczurowa i Moszczanica, działacz społeczny[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Herb Kępińskich - Niesobia

Jan Kępiński urodził się 23 października 1823 w Suwałkach jako syn Walentego i Leopoldyny[1]. Wywodził się z pochodzącego z Litwy rodu Kępińskich pieczętujących się herbem Niesobia. Jego rodzina była wyznania kalwińskiego[2].

W młodości oficer wojska rosyjskiego – brał udział w wyprawie mającej na celu stłumienie powstania węgierskiego. Raniony, zachorował na febrę, co przerwało jego dalszy udział w wyprawie i spowodowało, że trafił pod opiekę swojej przyszłej żony[2] – Anastazji Zielińskiej zd. Chwalibóg, właścicielki dwóch dominiów: Moszczanicy (wsie: Kocierz Moszczanicki, Moszczanica i Łysina oraz części wsi: Łękawica, Okrajnik, Oczków i Ślemień) w cyrkule wadowickim, oraz Szczurowej (wsie: Rylowa, Rząchowa i Szczurowa) w cyrkule bocheńskim, które odziedziczyła po pierwszym mężu Ignacym Zielińskim[3].

Dalsze życie i wpływ na rozwój Szczurowej[edytuj | edytuj kod]

Pałac Kępińskich w Szczurowej

W latach 50 XIX wieku Jan Kępiński poślubił Anastazję i osiadł wraz z nią w Szczurowej[2][4]. W pamięci mieszkańców zapisał się jako działacz społeczny obdarzony wyjątkowym zmysłem administracyjnym[2][4]; wraz z żoną niezwykle przyczynił się do rozwoju Szczurowej i poprawy warunków życia jej mieszkańców, przekształcając tę ubogą początkowo wioskę w dobrze prosperujące miasteczko. Z jego inicjatywy powstały m.in. murowane kamienice przy rynku, a także wygodna droga łącząca Szczurową ze stacją kolejową w Brzesku-Słotwinie[4]. Przyczynił się także do rozwoju miejscowego handlu i przemysłu; sprowadzał do miasteczka rękodzielników, zakładał sklepy – bławatne, korzenne, utworzył aptekę oraz pocztę[2].

W 1854 r. Anastazja i Jan Kępińscy zlecili budowę eklektycznego pałacu o cechach neogotyckich jako siedziby swojego rodu. Po ukończeniu pałacu w 1860 r. prędko stał się on istotnym ośrodkiem kulturalnym – u Kępińskich licznie gościli literaci, publicyści i poeci[2].

Miejsce spoczynku Jana Kępińskiego

Pomimo bycia z wyznania kalwinem, Jan Kępiński zawsze dokładał wszelkiej troski o rzymskokatolicki parafialny Kościół św. Bartłomieja Apostoła w Szczurowej[2]. W latach 60 XIX wieku zainicjował on remont poprzedniej, drewnianej świątyni, natomiast po pożarze kościoła w 1887 Kępińscy z własnej woli pokryli istotną część kosztów (1/6 z 71 000 złotych) budowy nowej, murowanej świątyni w Szczurowej[5]. Zaangażowanie Jana Kępińskiego nie ograniczyło się jednak jedynie do finansowania kościoła; powołany on został także do prowadzenia budowy i ukończenia jej w jak najwcześniejszym terminie[5].

Powstanie styczniowe[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1865 sądzony przez c.k. sąd wojskowy w Krakowie za „zbrodnię zaburzenia spokojności publicznej” – prawdopodobnie w związku z aktywnością dotycząca powstania styczniowego. Zwolniony z braku dowodów[6][7].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Zmarł na astmę 13 marca 1897 roku w Szczurowej[8]. Majątek odziedziczyli po nim jego bratankowie: dominium Szczurowa – Aleksander Kępiński, natomiast dominium Moszczanica – Władysław Kępiński[9]. Spoczął u boku żony w rodowej kaplicy Kępińskich na szczurowskim cmentarzu.

Dwór Kępińskich w Moszczanicy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Geneteka baza Polskiego Towarzystwa Genealogicznego [online], geneteka.genealodzy.pl [dostęp 2023-01-25].
  2. a b c d e f g h Nowa Reforma, nr. 67, 23 marca 1897.
  3. Krzysztof Ślusarek, W przededniu autonomii. Własność ziemska i ziemiaństwo zachodniej Galicji w połowie XIX wieku, 2013.
  4. a b c Aleksandra Bednarczyk, Małgorzata Mądrzyk, Mieczysław Chabura, Zapomniani przez historię, ale nie przez ludzi... [online]
  5. a b -----> WITAMY w PARAFII w SZCZUROWEJ [online], www.szczurowa.diecezja.tarnow.pl [dostęp 2023-01-03].
  6. Gazeta Lwowska (1810–1939), nr. 11, 1865.
  7. Jan Kępiński [online] [dostęp 2023-01-03].
  8. Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Szczurowej, 1890–1910.
  9. Władysław Kępiński [online], Ślązacy.pl [dostęp 2023-01-26] (pol.).