Juras Požela (fizyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Juras Požela
Państwo działania

ZSRR/Litwa

Data i miejsce urodzenia

5 grudnia 1925
Moskwa

Data i miejsce śmierci

20 listopada 2014
Wilno

profesor
Specjalność: fizyka półprzewodników
Alma Mater

Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M.W. Łomonosowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Przyjaźni Krzyż Komandorski Orderu Wielkiego Księcia Giedymina (Litwa)

Juras Požela (ur. 5 grudnia 1925 w Moskwie, zm. 20 listopada 2014 w Wilnie) – litewski fizyk, akademik Litewskiej Akademii Nauk i Akademii Nauk ZSRR.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w litewskiej rodzinie w Moskwie. W 1951 ukończył studia na Wydziale Fizycznym Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łomonosowa, następnie do 1955 studiował na aspiranturze w Instytucie Półprzewodników Akademii Nauk ZSRR, w 1956 został kandydatem nauk fizyczno-matematycznych i młodszym pracownikiem naukowym Moskiewskiego Instytutu Fizyczno-Technicznego. Od 1956 do 1967 był kolejno starszym pracownikiem naukowym, kierownikiem laboratorium, zastępcą dyrektora i dyrektorem (od 1963) Instytutu Fizyki i Matematyki Akademii Nauk Litewskiej SRR, w 1964 obronił pracę doktorską na temat wpływu nagrzewania nośników prądu w półprzewodnikach i jego zastosowania w radioelektronice[1]. W 1966 uzyskał tytuł profesora, od 1972 do 1984 był wiceprezesem, następnie prezesem Akademii Nauk Litewskiej SRR (do rozpadu ZSRR), w 1992 został prezesem litewskiego oddziału Światowego Laboratorium Międzynarodowego Centrum Kultury Naukowej i kierownikiem badawczym w Instytucie Fizyki Półprzewodników Litewskiej Akademii Nauk. Od 1968 był akademikiem Akademii Nauk Litewskiej SRR, w 1984 został akademikiem Akademii Nauk ZSRR (z pominięciem stopnia członka korespondenta). Zajmował się badaniem niestabilności gorących elektronów, plazmy i prądu w półprzewodnikach, nanostrukturach półprzewodnikowych oraz tworzeniem mikrofalowych przyrządów półprzewodnikowych. Przewidział i odkrył wiele rodzajów sił elektromotorycznych wynikających z niejednorodnego nagrzewania elektronów (1977) i emisji mikrofal gorących elektronów. Zaproponował metody badania widma elektronowego w półprzewodnikach z wykorzystaniem fal magnetoplazmowych. Odkrył generację mikrofal podczas jonizacji lawinowej w jednorodnych półprzewodnikach z niejednorodnym nagrzewaniem elektronów. Przewidział i odkrył potencjalną barierę dla elektronów w stałych roztworach półprzewodników o składzie o zmiennej współrzędnej. Był autorem i współautorem ponad 300 prac naukowych, w tym 10 monografii, około stu certyfikatów autorskich i jednego odkrycia. Pod jego kierunkiem obroniono ok. 50 prac dyplomowych. Kierował głównymi instytucjami badawczymi na Litwie. Od 1992 do 1996 był posłem na Sejm Republiki Litewskiej. W 1991 został akademikiem Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]