Kōgan-ji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kōgan-ji
高岩寺
Ilustracja
Główny budynek świątyni
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Tokio

Typ budynku

świątynia

Ukończenie budowy

1596

Ważniejsze przebudowy

1891

Zniszczono

1945

Odbudowano

1957

Położenie na mapie Tokio
Mapa konturowa Tokio, u góry znajduje się punkt z opisem „Kōgan-ji”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kōgan-ji”
Położenie na mapie prefektury Tokio
Mapa konturowa prefektury Tokio, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kōgan-ji”
Ziemia35°44′08,53″N 139°44′08,33″E/35,735703 139,735647

Kōgan-ji (jap. 高岩寺), potocznie Togenuki Jizōson (jap. とげぬき地蔵尊), formalnie: Banchō-zan Kōgan-ji (jap. 萬頂山 高岩寺) – świątynia buddyjska szkoły sōtō zen w Tokio (w dzielnicy Toshima), w Japonii. Znana z „uzdrawiających” posągów Jizō i Kannon[1][a].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została założona w Yushima w Edo w 1596 roku. Około 60 lat później została przeniesiona do Shitaya Byōbuzaka, a w 1891 roku do Sugamo, obecnej lokalizacji.

Jizō[edytuj | edytuj kod]

Głównym przedmiotem kultu (go-honzon) w tej świątyni (zwykle jest to budda lub bosatsu) jest przedłużający życie Enmei Jizō, znany jako „Togenuki Jizō” („Jizō, który usunął igłę”, dosł. „usuwający ciernie”). Nazwa ta wywodzi się z tego, iż dawno temu służąca rodu Mōri przez pomyłkę połknęła igłę, ale kiedy zjadła kartkę z wizerunkiem Jizō, udało się jej ją wypluć[1].

Posąg Jizō jest zwykle ukryty przed widokiem publicznym. Uważa się jednak, że ofiarowanie modlitw kopii wizerunku również ma wartość i dlatego można ją odebrać w głównym holu świątyni. Portret bosatsu jest przedstawiony na niewielkim kawałku papieru washi o rozmiarach 4 x 1,5 cm. Wyleczenie polega na umieszczeniu go w miejscu bólu[1].

Kannon[edytuj | edytuj kod]

Podczas wielkiego pożaru okresu Edo w 1657 roku pewien człowiek stracił żonę. Ku jej pamięci podarował Kōgan-ji posąg bogini Kannon. Z biegiem czasu zaczęto wierzyć, że różnego rodzaju dolegliwości można uleczyć, polewając wodą ten posąg i obmywając miejsce bólu na własnym ciele. To był początek „Arai Kannon” („obmywanej Kannon”). W 1992 roku oryginalny posąg został wycofany ze względu na zniszczenia i zastąpiony nowym[1].

Świątynia jest licznie odwiedzana zwłaszcza przez starsze osoby[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W piśmiennictwie polskim dot. Japonii przyjęto słowo „chram” jako tłumaczenie jinja (shintō), a słowo „świątynia” – buddyjskiej tera (o-tera, -ji). Podobnie jest w innych językach, w tym w języku angielskim: jinja → „shrine”, tera → „temple”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e “Togenuki Jizouson” Koganji Temple. SugamoJizou-Dori Shopping Center Promotion Association. [dostęp 2021-03-02]. (ang.).