Kaiserwald (KL)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kaiserwald)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Konzentrationslager Kaiserwald, KL Riga-Kaiserwaldniemiecki obóz koncentracyjny istniejący w latach 1943-1944 pod Rygą, na terytorium Łotwy podbitej przez III Rzeszę.

Historia obozu[edytuj | edytuj kod]

Obóz został założony w marcu 1943 r. Część z więźniów była wykorzystywana w komandach zewnętrznych, które przekształciły się w obozy podległe KL Kaiserwald. Obozów pracy (Arbeitslager) podległych Kaiserwald było ok. 20 na całym terytorium Łotwy. Byli oni wykorzystywani przez niemieckie firmy istniejące w regionie, m.in. przez Allgemeine Elektricitäts-Gesellschaft. Więźniowie pracowali w kopalniach, fabrykach i hodowlach. W pewnej mierze byli również wykorzystywani w przygotowaniach do zastopowania natarcia Armii Czerwonej.

W obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, część więźniów została wymordowana, część ewakuowana do KL Stutthof.

Komendantem obozu był od 1 października 1943 do 15 października 1944 był SS-Sturmbannführer Albert Sauer.

Więźniowie i ofiary[edytuj | edytuj kod]

Warunki życia więźniów były bardzo ciężkie, co wiązało się – poza ideologią wyniszczenia przez pracę – m.in. z trudnościami niemieckimi na froncie wschodnim. Przede wszystkim dokuczał nieustanny głód i chłód.

Pierwszymi jego więźniami było kilkuset kryminalistów niemieckich. Począwszy od czerwca jednak przytłaczająca większość więźniów pochodziła z żydowskich gett z terenów Łotwy, lecz również Litwy, czasem także Generalnego Gubernatorstwa, Kraju Warty i Węgier.

W marcu 1944, w obozie głównym i podobozach znajdowało się 11 878 więźniów, mniej więcej po równo mężczyzn i kobiet. Tylko 95 osób wśród nich nie było Żydami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wykaz bibliografii dla serii artykułów o niemieckich obozach w latach 1933-1945 został umieszczony na osobnej stronie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]