Kamienica Hirschela we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamienica Hirschela
Symbol zabytku nr rej. A/2106/589/Wm /1-3 z 22.03.2000[1]
Ilustracja
Kamienica Hirschela przy ulicy Podwale 69
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Adres

ul. Podwale 69

Styl architektoniczny

manieryzm/barok

Architekt

H. Simon

Kondygnacje

trzy

Powierzchnia użytkowa

2000 m²

Ukończenie budowy

1882

Ważniejsze przebudowy

1933, 1939

Pierwszy właściciel

Jonas Hirschel

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kamienica Hirschela”
51,103111°N 17,041053°E/51,103111 17,041053

Kamienica Hirschela – zabytkowa kamienica mieszczańska znajdująca się przy ulicy Podwale 69 we Wrocławiu. Kamienica połączona jest z sąsiednią kamienicą nr 68 i razem stanowią siedzibę Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego.

Historia posesji i kamienicy[edytuj | edytuj kod]

Kamienica Hirschela kilka lat po wzniesieniu z widocznymi bogatymi zdobieniami na elewacji
Klatka schodowa w kamienicy

Pomiędzy ówczesnymi ulicami Bahnhof Strasse (obecne ul. Dworcowa) a Vorwerk Strasse (obecnie ul. Komuny Paryskiej), jeszcze w latach 40. XIX wieku znajdowały się założenia ogrodowe zwane Knysche Knie[2] lub ogrody karczmarza Kny[3]. Na planie Wrocławia z 1827 roku autorstwa Eduarda Hoffmanna w tym kwartale, przy ul. Am Stadtgraben (obecnie ul. Podwale) widoczne są dwa budynki[4]; na planie Carla Heinricha Studta z 1853 roku były one oznaczone jako budynki sierocińca[5]. Zachodnia parcela od ulicy Dworcowej była już zabudowana. Około roku 1846 teren ten został wykupiony przez członka Rady Miejskiej, Davida Bülowa, który prawdopodobnie w miejsce starszych budynków wzniósł swoją wolnostojącą, trzykondygnacyjną willę[a]. Od strony wschodniej, w 1861 roku architekt Felix Nagórski wybudował własną willę. Oba budynki, zachodnie i wschodnie sąsiadowały z willą i z otaczającym go ogrodem[2]. Na początku lat 80. XIX wieku cały kwartał od ul. Dworcowej do Komuny Paryskiej przylegający do ul. Podwale został wykupiony przez Śląskie Towarzystwo Akcyjne Nieruchomości i został podzielony na parcele[7]. W tym samym też okresie willa Bülowa została wyburzona. W jej miejsce zaprojektowano dwie kamienice[2]. Autorem obu projektów była berlińska spółka architektoniczna Cremer & Wolfenstein[8] [b] a jego wykonawcą była firma budowlana Heinricha Simona. Według Hryniewicza i Bińkowskiej kamienica nr 68 była własnością Simona a druga o numerze 69 należała do rentiera Jonasa Hirschela[2] lub została mu sprzedana przez Simona zanim została ukończona[7]. W maszcie wieńczącym dach oraz na kracie drzwi wejściowych do sieni znajdowały się inicjały pierwszego właściciela "JH"[7]. Właściciele budynku zajmowali pierwszą i drugą kondygnację a trzecia była wynajmowana. Kamienica należała do rodziny Hirschelów do lat 30 XX wieku. Wówczas nowym właścicielem został Carl Becker. W 1933 roku pierwszą kondygnację wynajmowało Gotajski Bank Ubezpieczeń od Ognia[9], które z w kolejnych latach wydzierżawiło całą kamienicę[7].

Opis architektoniczny[edytuj | edytuj kod]

Kamienice Hirschela wraz ze skrzydłem bocznym wzniesiono w 1882 roku[7]. Jej wykonawcą był majster murarski Julius Thiem[10]. W założeniu był poprzedzony przedogrodem a na tyłach budynku rozciągał się właściwy ogród sięgający do obecnej ulicy Hercena. Czteroosiowa fasada, trzykondygnacyjnego budynku, utrzymana była w dwóch połączonych stylach: manieryzmu i baroku[7], według Zbigniewa Łabędzkiego nawiązującego do baroku śląskiego[10].

Na poziomie piwnicy[c], elewacja jest gładko otynkowana z poziomymi boniami. W prawej osi na parterze znajduje się prostokątny zamknięty spłaszczonym łukiem otwór wejściowy prowadzący do reprezentacyjnej sieni[7] a z niej do usytuowanych centralnie monumentalnej klatki schodowej oświetlonej z góry poprzez świetlik[2]. W drugiej osi od lewej znajduje się trzykondygnacyjny ryzalit zakończony balkonem. Jego krawędzie na pierwszej kondygnacji ujęte są boniowanymi lizenami a na drugiej pilastrami[7]. W wyeksponowanej ryzalitem części elewacji znajdują się po trzy otwory okienne; na pierwszej kondygnacji oddzielone są prostymi półkolumnami a na drugiej kondygnacji kolumnami w jońskim porządku. Wszystkie pilastry, półkolumny i lizeny wsparte są na prostopadłościennych cokołach. Balkon na trzeciej kondygnacji ryzalitu posiada murowaną balustradę ze słupkami na narożach. Z tarasu do wnętrza prowadzą drzwi zamknięte łukiem a po jego bokach umieszczone zostały małe, wąskie, prostokątne otwory okienne ujęte lizenami zwieńczonymi odcinkiem belkowania z podwójnym gzymsem nad drzwiami[7]. Pozostałe otwory okienne na pierwszej kondygnacji zamknięte są łukiem z boniowanymi klińcami. Na drugiej i trzeciej kondygnacji prostokątne okna posiadają proste gzymsy. Na trzeciej kondygnacji, w osi wejściowej znajdują się dwa węższe otwory okienne zamknięte łukiem pełnym[7]. Nad drzwiami balkonowymi górny gzyms ma formę trójkątnego naczółka. Nad gzymsem wieńczącym, nad ryzalitem umieszczona jest wybudówka w formie czterospadowego dachu o płaskim zakończeniu. W środku wybudówki znajduje się owalny otwór okienny w opasce i bogato zdobionej oprawie architektonicznej[7]. Cała elewacja frontowa była bogato zdobiona neomanierystycznymi i neobarokowymi dekoracjami obecnie niezachowanymi[9].

Oficyny kamienicy pokryte są dachem jednospadowym o spadach w kierunku podwórza. Między nimi, nad klatką schodową z krętymi schodami znajduje się ośmioboczna kopuła ze szpicą i różą wiatrów[7]. Całość pokrywa dach jednospadowy o spadzie w kierunku elewacji podwórza[7]. W 1899 roku w tylnej elewacji zamontowano balkony[10]

Na każdej kondygnacji znajdowało się jedno duże mieszkanie o powierzchni ok. 500 m²[8]; zaprojektowany apartament na parterze był najbardziej luksusowym z bezpośrednim dostępem do ogrodu frontowego. Komunikację między piętrami zapewniała centralna reprezentacyjna klatka schodowa oraz dwie klatki: boczna dla służby i w oficynie[7].

W 1919 roku zmniejszono apartament na 2 piętrze, wyodrębniając osobne mieszkanie w skrzydle[9]. Kamienica otrzymała ogrzewanie centralne z kotłowni i nowe łazienki[10]. Przebudową i projektem zajęła się firma Simon & Halpaap[9]. Po zmianie funkcji budynku na biurowy w 1933 i 1939 roku, pomieszczenia dodatkowo podzielono i zmieniono lub wymieniono wewnętrzną stolarkę drzwiową[7]. W 1939 roku, na zlecenie Banku, według projektu Maxa Güntera, usunięto z elewacji elementy dekoracyjne[9].

Według Zbigniewa Łabęckiego w 1938 roku wykonano loggie nad wejściem do budynku według projektu Maxa Güntera[10] co nie potwierdzają zachowane zdjęcia z 1889 roku na którym loggia nad wejściem już się znajduje.

Po 1945[edytuj | edytuj kod]

Po 1945 roku na tyłach kamienicy, pod adresem Hercena 3/5 wybudowano siedzibę Wojewódzkiego Biura Projektów przylegającą do budynków oficyny kamienicy. W kolejnych latach budynek oficyny został zaanektowany dla potrzeb Biura ale nie jest on połączony z kamienicą nr 69. W 1945 roku kamienica została przejęta przez skarb państwa i służyła jako kamienica czynszowa[10]. W 1961 roku została przekazana Wojewódzkiemu Biurowi Projektów. W tym samym roku kamienica została przystosowana do celów biurowych. Zlikwidowano łazienki, zmieniono układ wnętrz, zlikwidowano loggie i zmieniono pokrycie dachu. W 1980 roku przeprowadzono remont elewacji tylnej, usuwając jednocześnie balkony[10].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Jej zarys widoczny jest na planie Wrocławia z 1870 roku[6]
  2. Hryniewicz i Bińkowska podają za autora projektu Heinricha Simona[7]
  3. Opis elewacji dotyczy stanu z 1990 roku. Elewacja kamienicy po wybudowaniu była znacznie bardziej bogatsza w elementy dekoracyjne

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. a b c d e Gromadzka 1995 ↓, s. 222.
  3. Harasimowicz 2006 ↓, s. 682.
  4. Mapa z 1827
  5. Mapa z 1853
  6. Mapa z 1870
  7. a b c d e f g h i j k l m n o p A. Hryniewicz , Iwona Bińkowska Narodowy, Instytut Dziedzictwa: Karta ewidencyjna zabytku nieruchomego. Wrocław ul. Podwale 69. zabytek.pl, 2014-11. [dostęp 2022-08-12]. (pol.).
  8. a b Eysymontt 2011 ↓, s. 611.
  9. a b c d e Eysymontt 2011 ↓, s. 612.
  10. a b c d e f g Zbigniew Łabęcki Narodowy, Instytut Dziedzictwa: Karta ewidencyjna zabytku nieruchomego. Wrocław ul. Podwale 69. zabytek.pl, 2014-11. [dostęp 2022-08-12]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]