Kanał alfa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład ilustrujący kanał alfa powodujący przezroczystość kolorów

Kanał alfa (ang. alpha channel) w grafice komputerowej jest kanałem, który definiuje przezroczyste obszary grafiki. Jest on zapisywany dodatkowo wewnątrz grafiki razem z trzema wartościami barw składowych RGB. (Skrót RGB z ang. oznacza Red, Green, Blue czyli trzy barwy podstawowe - czerwony, zielony i niebieski.)

Wartość zerowa oznacza całkowitą przezroczystość, zaś maksymalna - pełne zabarwienie.

W systemach 32-bitowych kanał alfa ma postać liczby 8-bitowej, trzy pozostałe kanały również 8-bitowe przeznaczone są na informacje o poziomie nasycenia kolorów RGB. Utworzony w ten sposób format RGBA (RGB+Alfa) pozwala precyzyjnie określić stopień przeźroczystości oraz udział poszczególnych kolorów składowych.

Jeśli np. otworzymy obraz w formacie JPG w programie do obróbki grafiki (z obsługą kanałów), będzie on zawierał jedną warstwę - tło. Warstwa ta nie będzie miała kanału alfa. Kanał alfa warstwy można w takim programie dodać. Przy czym należy pamiętać że nie wszystkie formaty plików graficznych po zapisaniu są w stanie przechować informacje o kanale alfa. Przykładem popularnego formatu graficznego obsługującego przezroczystość alfa jest format PNG. Po dodaniu kanału alfa można usunąć warstwę tła lub stworzyć przejście tonalne z koloru do przezroczystości i zapisać tak utworzoną grafikę w odpowiednim formacie graficznym.

Kanał alfa to także miejsce służące do przechowywania masek. Każda maska może być zapisana do oddzielnego kanału alfa i użyta powtórnie, bez ponownego jej tworzenia.

Kanał alfa jest w różny sposób definiowany w różnych programach do grafiki 2D czy 3D.

Kanał alfa pozwala przechowywać informację o odcieniach szarości – kolor biały definiuje wówczas całkowitą przezroczystość, czarny – nieprzezroczystość, natomiast pośrednie odcienie szarości określają stopnie częściowej przezroczystości. Z kolei w innym programie kanał alfa określający stopień przezroczystości tekstury można zdefiniować w sposób następujący: wartość maksymalna 255 (wartość liczona od zera do 255), oznacza "zupełnie nieprzezroczysty", zaś wartość minimalna (zero) oznacza "zupełnie przezroczysty". Nałożenie tekstury z kanałem alfa równym zero praktycznie nic nie zmienia - tekstura ta będzie niewidoczna. Jeśli wartość kanału alfa jest równa np. 125, to tekstura jest półprzezroczysta - obłożony nią obiekt będzie "prześwitujący" i będzie można zobaczyć zarówno sam obiekt, jak i obiekty znajdujące się za nim.