Karpin (powiat piski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karpin
uroczysko-dawna miejscowość
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

piski

Gmina

Biała Piska

SIMC

nie nadano

Położenie na mapie gminy Biała Piska
Mapa konturowa gminy Biała Piska, po prawej znajduje się punkt z opisem „Karpin”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Karpin”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Karpin”
Położenie na mapie powiatu piskiego
Mapa konturowa powiatu piskiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Karpin”
Ziemia53°38′26″N 22°13′58″E/53,640556 22,232778

Karpin (niem. Karpinnen[1]) - uroczysko, dawna miejscowość w Prusach wschodnich, obecnie obszar wsi znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Biała Piska[2].

Wieś powstała w ramach kolonizacji Wielkiej Puszczy, w komturstwie piskim (późniejsze starostwo piskie). Wcześniej był to obszar Galindii. Wieś ziemiańska, dobra służebne w posiadaniu drobnego rycerstwa (tak zwani wolni, ziemianie w języku staropolskim), z obowiązkiem służby rycerskiej (zbrojnej). W XV w. wieś wymieniana w dokumentach pod nazwami: Bartuschen, Lipińskie, Lyppynsky, Carpino.

Wieś służebna lokowana w 1480 przez komtura Flacha von Schwartzburga na 19 łanach na prawie magdeburskim z obowiązkiem jednej służby zbrojnej. Dobra, leżące w dąbrowie między Jeziorem Borowym wsią Dmusy, Skarżyn, Szłapie i Rogale (później zwane Rogalami Wielkimi), otrzymał Bartosz Rakowski. Według Kętrzyńskiego jest to późniejsza wieś zwana Lipińskie. W 1495 osadę określono jako Bartosze (Bartuschen), a nazwa Karpin (Carpin) pojawiła się w dokumentach dopiero w 1541. Od 1579 wieś należała do parafii w Różyńsku.

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Na mapie z 1928 roku 7 małych budynków w gęstej zabudowie i jeden większy[1]. Obecnie las, na zdjęciach satelitarnych brak śladów zabudowy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Grzegorz Białuński: Kolonizacja Wielkiej Puszczy (do 1568 roku) - starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie). Olsztyn, OBN, 2002, 237 str., ISBN 83-87643-97-1, ISSN 0585-3893