Kazimierz Antoni Badziąg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kazimierz Badziąg
Data i miejsce urodzenia

26 sierpnia 1921
Tczew

Data i miejsce śmierci

15 października 2016
Tczew

Miejsce spoczynku

Tczew

Zawód, zajęcie

fizyk, rzecznik pojednania polsko-niemieckiego

Narodowość

polska

Tytuł naukowy

doktor nauk

Uczelnia

Uniwersytet Gdański

Rodzice

Antoni, Joanna z d. Kamska

Kazimierz Antoni Badziąg (ur. 26 sierpnia 1921 w Tczewie, zm. 15 października 2016 tamże) – polski fizyk, wykładowca akademicki, więzień KL Stutthof, autor wspomnień, rzecznik pojednania polsko-niemieckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kazimierz Badziąg urodził się w Tczewie w rodzinie kolejarskiej[1]. Jego ojcem był Antoni Badziąg, matką Joanna z domu Kamska. Rodzina początkowo mieszkała w Tczewie, potem przeniosła się do Chojnic, gdzie Kazimierz ukończył gimnazjum, a w roku 1935 przyłączył się do drużyny harcerskiej i wziął udział w Międzynarodowym Zlocie Harcerskim w Spale[2]. Po szkole zamierzał zostać zawodowym żołnierzem, ale nie zdążył z racji na wybuch II wojny światowej. Został wysłany na przymusowe roboty[1]. W 1941 r. został członkiem Szarych Szeregów. Został przymusowo wcielony do Wehrmachtu i z armią niemiecką dotarł na Krym. Tam, kiedy Niemcy odkryli jego działalność konspiracyjną, został aresztowany w Bachczysaraju[2]. Po śledztwie i przesłuchaniach przez gdańskie Gestapo wysłany do KL Stutthof. Brał udział w ewakuacji obozu tzw. „Rejsie Śmierci”. Dotarł do Danii, gdzie doczekał wyzwolenia. Do Polski powrócił w 1946 r. Po wojnie obronił pracę doktorską z fizyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Przez pewien czas kierował Katedrą Dydaktyki Fizyki na Uniwersytecie Gdańskim, a także piastował stanowisko prodziekana Wydziału Matematyki i Fizyki. W wieku 90. lat, w ramach ostatniego zadania harcerskiego, uzyskał stopień harcmistrza. Autor licznych publikacji z dziedziny fizyki. Organizował wykłady „Ciekawej fizyki” na Politechnice Gdańskiej dla społeczności Trójmiasta[3]. Był również autorem książki: Był taki czas. Wspomnienia pomorskiego harcerza.

Zmarł we własnym domu w Tczewie w 2016 r. i został pochowany 22 października na tczewskim cmentarzu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Kazimierz Antoni Badziąg (1921-2016) | Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945). [online], stutthof.org [dostęp 2019-01-21] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-21].
  2. a b Druh doc. dr Kazimierz Badziąg, harcmistrz odszedł na wieczną wartę – ZHP Chorągiew Gdańska [online] [dostęp 2019-01-21] (pol.).
  3. Kontakt [online], www.ptf.strony.ug.edu.pl [dostęp 2019-01-21] [zarchiwizowane z adresu 2019-01-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]