Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sobocie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
34 z dnia 18.07.1962 oraz 117 z 24.08.1967[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sobota

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wezwanie

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Wspomnienie liturgiczne

Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Bielawy
Mapa konturowa gminy Bielawy, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Położenie na mapie powiatu łowickiego
Mapa konturowa powiatu łowickiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła”
Ziemia52°06′54,02″N 19°41′06,03″E/52,115006 19,685008

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Piątek diecezji łowickiej.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to świątynia wybudowana z cegły i kamienia na miejscu poprzedniej budowli. Kościół jest orientowany i został wzniesiony w stylu gotycko-renesansowym, ufundował go w 1518 roku Tomasz Sobocki. Budowla składa się z nawy i węższego od niej prostokątnego prezbiterium. Przy nim od strony południowej znajduje się przybudówka, mieszcząca zakrystię i skarbczyk. Od strony południowej przy nawie jest dostawiona kruchta. Nawę nakrywa sklepienie kolebkowe z lunetami, prezbiterium nakrywa sklepienie gwieździste, zakrystię nakrywa sklepienie kryształowe, a skarbczyk nakrywa sklepienie kolebkowe. Wewnątrz świątyni znajdują się trzy ołtarze. Na zewnątrz budowla jest opięta przyporami. We wnętrzu są umieszczone przyścienne, wykonane z piaskowca nagrobki Tomasza Sobockiego (zmarłego w 1527 roku), Jakuba Sobockiego (zmarłego w 1540 roku) i Cypriana Zawiszy Czarnego (zmarłego w 1827 roku)[2]. Tablica pamiątkowa ku czci tego ostatniego umieszczona jest w murze otaczającym kościół[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2016-03-05].
  2. Sobota - parafia p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła - rys historyczny. Diecezja łowicka. [dostęp 2016-03-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-24)]. (pol.).
  3. napis na tablicy in situ