Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Chełmku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chełmek

Adres

ul. Juliusza Słowackiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie Chełmka
Mapa konturowa Chełmka, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Położenie na mapie gminy Chełmek
Mapa konturowa gminy Chełmek, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski”
Ziemia50°06′05,6″N 19°14′45,6″E/50,101556 19,246000

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polskirzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Libiąż archidiecezji krakowskiej.

Wykopy pod obecną świątynię zaczęto robić w dniu 4 czerwca 1936 roku. W dniu 14 czerwca 1936 roku przyjechał do Chełmka kardynał metropolita Krakowski, Adam Stefan Sapieha, i poświęcił kamień węgielny pod kościół, przy udziale ówczesnej Dyrekcji fabryki Bata, starosty powiatowego i ogółu mieszkańców Chełmka i sąsiednich miejscowości. Na początku września tegoż roku została ukończona świątynia w dzisiejszych kształcie, o ściankach otynkowanych wewnątrz, prawie gotowa pełnienia funkcji sakralnych. Kościół został otwarty w dniu 11 października, kiedy to z polecenia metropolity krakowskiego świątynia została poświęcona przez księdza dziekana Andrzeja Mroczka z Ciężkowic[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak stanął kościół w Chełmku?. Parafia NMP Królowej Polski w Chełmku. [dostęp 2018-01-09].