Kolej górska Rheineck–Walzenhausen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Linia kolejowa
Kolej górska Rheineck–Walzenhausen / Bergbahn Rheineck–Walzenhausen
Dane podstawowe
Zarządca

Appenzeller Bahnen

Długość

1,96 km

Rozstaw szyn

1200 mm

Sieć trakcyjna

elektryczna

Zdjęcie LK
Wagon RhW na dolnej stacji Rheineck

Kolej górska Rheineck–Walzenhausen (skr. RhW, niem. Bergbahn Rheineck–Walzenhausen, pot. Walzehuusebähnli[1], Walzenhausener-Bähnli, Walzenhausen-Express[2] lub TGV Train a grande vibrations[3]) – wąskotorowa kolej z odcinkiem zębatym, na którym zastosowano system zębatek opracowany przez szwajcarskiego inżyniera Nikolausa Riggenbacha, łącząca położone w dolinie Renu[4] Rheineck (stacja styczna kolei normalnotorowej SBB z St. Margrethen do Rorschach[5]) w kantonie St. Gallen z Walzenhausen w kantonie Appenzell[2].

Historia i przebieg[edytuj | edytuj kod]

W 1896 roku została otwarta kolej linowo-terenowa z napędem wodnym (balastowym), która po remoncie w 1958 roku została przekształcona w obecną kolej zębatą (na części trasy). Zintegrowano z nią linię łącznikową Rheineck, zbudowaną w 1909 roku jako tramwaj o standardowym rozstawie (1435 mm) do stacji Rheineck[3]. Od 1 grudnia 1958 roku linia na całej długości została zelektryfikowana; wcześniej do stacji Ruderbach kursował jeden wagon tramwajowy z napędem spalinowym i jeden z napędem elektrycznym. Tabor został ostatecznie zastąpiony wyłącznie wagonami elektrycznymi; zrezygnowano z wagonów korzystających z tzw. systemu przeciwwagi wodnej[6].

Trasa zaczyna się na stacji kolei SBB (normalnotorowej) Rheineck i po 643 metrach (stacja pośrednia Ruderbach) dochodzi do początku odcinka zębatego. Następnie przebiega pod górę ze stałym nachyleniem 25%. Po przejechaniu 315-metrowego tunelu pociąg przejeżdża przez most wśród łąk, by dojechać do górnej stacji Walzenhausen zlokalizowanej na wysokości do 672 m n.p.m.[3]

Kolej była pierwotnie obsługiwana przez prywatne przedsiębiorstwo o tej samej nazwie, zanim w 2006 roku została włączona do Appenzeller Bahnen[2].

W pobliżu funkcjonowała w przeszłości sieć tramwajowa RhW (Rheintalische Straẞenbahn) o rozstawie szyn 1000 mm[5].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Górna stacja stanowi punkt wypadowy szlaków turystycznych, które zapewniają panoramy Vorarlbergu, Alpstein, Jeziora Bodeńskiego, Lindau, Wasserburg i Langenargen[7]. Przejazd koleją można też łączyć z wycieczką statkiem po Renie i Jeziorze Bodeńskim[4].

Parametry techniczne[edytuj | edytuj kod]

Kolej charakteryzuje się następującymi parametrami technicznymi:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bergbahn Rheineck–Walzenhausen | Hotel Weisses Kreuz Feldkirch [online], www.weisses-kreuz.at [dostęp 2021-02-28] (niem.).
  2. a b c d Bergbahn Rheineck–Walzenhausen | Erlebnisregion Ostschweiz & Bodensee [online], Erlebnisregion Ostschweiz & Bodensee [dostęp 2021-02-28] (niem.).
  3. a b c d e walzenhausen.ch - Bähnli [online], www.walzenhausen.ch [dostęp 2021-02-28].
  4. a b Zahnradbahn Rheineck-Walzenhausen | Bodensee Tourismus [online], www.bodensee.eu [dostęp 2021-02-28].
  5. a b Eisenbahnatlas Österreich = Railatlas Austria. Österreichische Bundesbahnen Schweers + Wall. 2005. [dostęp 2021-02-28].
  6. Geschichte der einzelnen Linien [online], appenzellerbahnen.ch [dostęp 2021-03-09] (niem.).
  7. Bergbahn Rheineck / Ausflugsziele am Bodensee / bodensee / Rheindelta-Bodensee Tourismus - Information [online], www.rheindelta-bodensee.com [dostęp 2021-02-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]