Korpus (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Korpus
Rok założenia

1981

Pochodzenie

Warszawa  Polska

Gatunek

heavy metal

Aktywność

1981–1983, 1984–1986, 1987–1989, 1989–1990, od 2013

Powiązania

Cezary Bierzniewski, Oddział Zamknięty, TSA, Turbo, Kat, Bank i in.

Strona internetowa

Korpuspolski zespół heavymetalowy, powstały w maju 1981 roku w Warszawie i działający do 1990. Reaktywowany w 2013 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Formacja powstała z inicjatywy perkusisty Pawła Słabiaka. We wrześniu 1981 roku do grupy dołączył wokalista Janusz Stasiak i gitarzysta Przemysław Gnatowski. Pierwszy skład zespołu uzupełniali: Roman Iwanowicz (gitara) i Dariusz Olszewski (gitara basowa). Korpus zadebiutował 28 listopada 1981 roku, podczas X Mokotowskiej Jesieni Muzycznej, zajmując III miejsce. W styczniu 1982 roku miejsca Iwanowicza i Olszewskiego zajęli odpowiednio Paweł Koziej i Cezary Łostowski.

Po pewnym czasie założyciel Korpusu został zastąpiony przez perkusistę Nazima Alijeva, co rozpoczęło nieustającą serię przetasowań personalnych w jego długoletniej historii. Zespół podpisał kontrakt z Rock Estradą[1] i rozpoczął występy na dużych polskich festiwalach, a były to takie imprezy, jak m.in.: Rock-Blok, Open Rock w Krakowie czy Rock Giełda, gdzie zajął I miejsce. W 1982 roku grupa zdobyła I nagrodę na Festiwalu Młodych w Gdańsku i w wyniku współpracy z Rock Estradą, wystąpiła razem z Oddziałem Zamkniętym na warszawskim Torwarze[1]. Pod koniec tego samego roku z zespołu odchodzi Przemysław Gnatowski, którego zastępuje Marek Balaszczuk.

Rok 1983 to liczne trasy koncertowe Korpusu na terenie całego kraju oraz udział w wielu festiwalach, takich jak m.in.: Rock na Wyspie, Rock Arena, Rock Galicja, Rock Skra[1] oraz bardzo udany występ na Festiwalu w Jarocinie '83, gdzie zajął I miejsce w swojej kategorii muzycznej (konkurs)[1]. W grudniu tego samego roku zespół zawiesza działalność na pół roku. Reaktywacja miała miejsce w maju 1984 roku w składzie ze Stasiakiem, Łostowskim, Gnatowskim oraz z nowym gitarzystą Grzegorzem Szepietowskim i nowym perkusistą Dariuszem Zdziebłowskim.

Szepietowski zdążył zagrać z zespołem jedynie dwa koncerty, a na jego miejsce szybko dokooptowano Wiktora Pietrzykowskiego. Nastąpiła także zmiana sekcji rytmicznej, gdyż do grupy powrócił Alijev, a nowym basistą został Sławmoir Bourc.

Okres dalszego rozwoju kariery zespołu przypada na lata 1984–1986, kiedy to Korpus dokonuje pierwszych nagrań studyjnych. Ówczesny skład grupy tworzyli: Janusz Stasiak (śpiew), Przemysław Gnatowski (gitara), Wiktor Pietrzykowski (gitara), Sławomir Boruc (gitara basowa) i Nazim Alijev (perkusja). Zespół nagrał wówczas utwory As i Królowa Balu, które były emitowane na antenie Programu II PR. Zaś do piosenki Królowa Balu nakręcono teledysk, który pojawiał się w Telewizyjnej Liście Przebojów, co przyczyniło się do wzrostu jego popularności.

Wówczas Korpus zaliczany był do rockowej czołówki, obok takich zespołów jak: TSA, Turbo, Kat i Bank, z którymi występował podczas wielu wspólnych tras i koncertów[1]. W 1986 roku odchodzi Wiktor Pietrzykowski, którego miejsce zajął Cezary Bierzniewski. Wówczas to grupa wystąpiła na dwóch dużych imprezach, a były to koncerty: „Z Potrzeby Serca” i „Koncert Czystych Serc” w warszawskiej Hali Gwardii. Niemniej jednak ten rok zwiastuje kolejny rozpad zespołu, który miał miejsce 12 sierpnia 1986 roku.

Do kolejnej reaktywacji doszło we września 1987 roku. Oprócz Stasiaka i Gnatowskiego do zespołu powrócił Paweł Koziej oraz pojawiła się nowa sekcja rytmiczna w postaci basisty Marcina Kurbiela i perkusisty Piotra Bańkowskiego (w tym okresie przez krótki okres współpracował z Korpusem także klawiszowiec). Ten skład przetrwał jednak tylko cztery miesiące.

W marcu 1989 roku formacja po raz kolejny powróciła na scenę w zmienionym składzie w którym pojawili się Stasiak, Gnatowski i Koziej, a także basista Grzegorz Bartela oraz perkusista Dariusz Zdziebłowski – i zagrała serię koncertów w dużych miastach w Polsce[1]. Wśród nich był prestiżowy udział w koncercie „SOS Jacka Kuronia”, gdzie w finale zespół wykonał skomponowany specjalnie na tę okazję utwór pt. Wiara[1].

We wrześniu 1989 roku Korpus zarejestrował w Izabelin Studio utwory Wiara i Wulkan, które miesiąc później miały swą premierę w Programie II PR oraz w Rozgłośni Harcerskiej. 13 grudnia 1989 roku jako „Korpus '89”, wystąpił w Sali Kongresowej w Warszawie. W czerwcu 1990 roku muzycy postanowili oficjalnie rozwiązać zespół. Częste roszady personalne były przyczyną niestabilności Korpusu. Sytuacja ta wpłynęła bezpośrednio na to, że nigdy wcześniej nie nagrał on płyty.

W grudniu 2013 roku wokalista Janusz „Johan” Stasiak reaktywował zespół w składzie, który oprócz niego tworzą: Marek „Czaszka” Balaszczuk (gitara), Wiktor „Witek” Pietrzykowski (gitara), Włodzimierz „Mariano” Tyl (od jesieni 2015 r.[1]; istrumenty klawiszowe, wokal wspierający), Dariusz Olszewski, którego w grudniu 2014 r. zastąpił Cezary „Dziadek” Łostowski (gitara basowa, wokal wspierający)[1] i Piotr „Mucha” Muszyński (perkusja, instrumenty perkusyjne)[2].

W kwietniu 2014 roku swą premierę miał nowy singiel zespołu pt. Bal Żebraków. nagrany w studiu Winicjusza Chrósta w Sulejówku (Studio Chróst)[1]. Piosenka dotarła do 7. miejsca Listy Przebojów „Polisz Czart”, brytyjskiego Radia Verulam, pojawiając się także w krajowych zestawieniach[1].

Kolejny singiel zespołu, pt. Tajemnice (nakręcono także teledysk), miał swą premierę w kwietniu 2015 roku i znalazł się na listach przebojów w rozgłośniach radiowych o profilu rockowym[1]. W nowej odsłonie i z nowym repertuarem, zespół zaprezentował się w maju 2015 r., ponownie w klubie Progresja w Warszawie, gdzie wystąpił na jednej scenie z grupą Vincent[1].

W listopadzie tego samego roku ukazał się kolejny singiel, pt. Nafta, który plasował się, tak samo jak jego poprzednik na wyższych pozycjach rockowych list przebojów[1]. We wrześniu 2017 roku ukazał się debiutancki album zespołu, zatytułowany Respekt, który promował singiel pt. Żądło do którego również nakręcono teledysk[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n Jerzy Szlachta: Korpus powraca na scenę!. rockblog33.pl, 2016-06-01. [dostęp 2023-10-07]. (pol.).
  2. a b Maciej Warda: Zespół Korpus przedstawia teledysk do utworu „Żądło”. topguitar.pl, 2017-09-27. [dostęp 2023-10-06]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]