Kotlina Krzeszowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kotlina Krzeszowska
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Masyw Czeski

Podprowincja

Sudety
z Przedgórzem Sudeckim

Makroregion

Sudety Środkowe

Mezoregion

Kotlina Kamiennogórska

Mikroregion(y)

Kotlina Krzeszowska

Zajmowane
jednostki
administracyjne

województwo dolnośląskie powiat kamiennogórski

Zadrna, główna rzeka Kotliny Krzeszowskiej

Kotlina Krzeszowska kotlina w Sudetach Środkowych stanowiąca wschodnią część Kotliny Kamiennogórskiej. Od zachodu graniczy z Górami Kruczymi, od północy i północnego wschodu z pasmem Czarnego Lasu, od wschodu z Górami Suchymi w Górach Kamiennych, natomiast od południa z pasmem Zaworów. W północno-wschodniej części Kotliny znajdują się niewielkie Krzeszowskie Wzgórza.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Pod względem budowy geologicznej cała Kotlina Krzeszowska leży w obrębie niecki śródsudeckiej. Zbudowana jest ze skał osadowych permu, kredy i czwartorzędu. Są to zlepieńce, fanglomeraty, piaskowce, mułowce, iłowce powstałe we wczesnym permie (czerwonym spągowcu), piaskowce kwarcowe, piaskowce glaukonitowe, piaskowce wapniste, piaskowce skaleniowe, mułowce i wapienie piaszczyste z późnej kredy oraz żwiry, piaski i gliny zwałowe plejstoceńskie i najmłodsze gliny deluwialne, torfy i żwiry, piaski i mady rzeczne holoceńskie[1].

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

W obrębie Kotliny Krzeszowskiej leżą:

Częściowo w obrębie Kotliny Krzeszowskiej leżą:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J. Don, T. Jerzykiewicz, A., K. Teisseyre, I. Wojciechowska: Szczegółowa mapa geologiczna Sudetów, skala 1:25 000, ark. Lubawka, Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa 1981

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]