Krupówka (potok)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krupówka
Ilustracja
Krupówka – u swego ujścia
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Potok
Długość 4,1 km
Powierzchnia zlewni

10,5 km²

Źródło
Miejsce Góry Kaczawskie, Góry Ołowiane, Różanka
Wysokość

628 m n.p.m.

Współrzędne

50°53′43″N 15°55′21″E/50,895278 15,922500

Ujście
Recypient Bóbr
Miejsce

Janowice Wielkie

Współrzędne

50°52′53″N 15°54′49″E/50,881389 15,913611

Położenie na mapie gminy Janowice Wielkie
Mapa konturowa gminy Janowice Wielkie, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu karkonoskiego
Mapa konturowa powiatu karkonoskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po prawej znajduje się punkt z opisem „ujście”

Krupówkapotok górski w Sudetach Zachodnich, w Południowym Grzbiecie Gór Kaczawskich, w Górach Ołowianych, w woj. dolnośląskim, w gminie Janowice Wielkie. Prawy dopływ Bobru o długości 4 km, spływający do niego od strony północnej ze szczytu Różanki (628 m n.p.m.) i wód Trzcińskich Mokradeł.

Potok w górnym biegu spływa w kierunku południowo-zachodnim, odsłoniętym górskim stokiem Różanki. Na poziomie około 450 m n.p.m. Krupówka skręca ostrym łukiem w kierunku południowo-wschodnim by połączyć się ze strumieniami spływającymi od zachodu z Trzcińskich Mokradeł. W swym początkowym biegu płynie wąskim, szybkim nurtem, tworząc miejscami spokojne powierzchnie wody. W środkowym biegu płynie rozległą równiną opadającą stopniowo w kierunku południowym ku rzece Bóbr. W dolnym biegu potok płynie już w korycie, który poddał się w latach 80. XX w. pracom melioracyjnym. Na lewych dopływach Krupówki założono w latach 60. i 70. XX w. rybne stawy hodowlane. Na ostatnim odcinku około 400 metrów przed wpłynięciem do Bobru przepływa wzdłuż wysokiej na 50 metrów skarpy polodowcowej. W Janowicach Wielkich na wysokości 375,1 m n.p.m.[1] Krupówka wpływa do Bobru.

Potok biegnie zasadniczo w kierunku południowym. Zasilają go wody kilku bezimiennych strumieni, spływających z na w pół zalesionej równiny, użytkowanej rolniczo, leżącej na wschód od Trzcińskich Mokradeł i na zachód od północno-zachodniego krańca Gór Ołowianych. Krupówka na 70 proc. długości swojego biegu jest uregulowana. Potok przepływa pod główną drogą łączącą Janowice Wielkie z Radomierzem. W okresie wzmożonych opadów i roztopów wody potoku wzbierają, a nurt jest wartki. W dolnym biegu potoku znaleźć można pojedyncze okazy pstrąga i raka szlachetnego.

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

  • Kilka drobnych, bezimiennych potoków.

Miejscowości, przez które przepływa[edytuj | edytuj kod]

  • Radomierz
  • Janowice Wielkie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 6 Góry Kaczawskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 2000, ISBN 83-85773-27-4
  • "Rudawski Park Krajobrazowy. Cele i zasady ochrony". Red. J. Ratajski. Wyd. "PRINT" Jelenia Góra. Jelenia Góra 1998
  • Góry i Pogórze Kaczawskie. Skala 1:40.000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2004. wyd. II. ISBN 83-88049-02-X.
  • "Sudety Zachodnie. Mapa atrakcji turystycznych". Skala 1:75 000. Jelenia Góra: Wyd. Plan, 2005