Kryjówka saren

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kryjówka saren
La Remise de chevreuils au ruisseau de Plaisir-Fontaine, Doubs
Ilustracja
Autor

Gustave Courbet

Data powstania

1866

Medium

olej na płótnie

Wymiary

174 × 209 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Paryż

Lokalizacja

Musée d’Orsay

Kryjówka saren (fr.La Remise de chevreuils au ruisseau de Plaisir-Fontaine, Doubs) – obraz olejny francuskiego malarza Gustave’a Courbeta. Jest przechowywany w Musée d’Orsay w Paryżu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wielką pasją Courbeta było polowanie. Do swojej rodzinnej miejscowości Ornans przyjeżdżał często w sezonie łowieckim i pobyt w niej dzielił pomiędzy myślistwo oraz szkicowanie obrazów. Stworzył wiele obrazów przedstawiających sarny w swoim naturalnym otoczeniu oraz wiele dzieł mających za temat polowanie lub upolowaną zwierzynę. Większość prac o tej tematyce powstała w latach 1856–1869[1].

Za tło Kryjówki saren posłużyło mu otoczenie strumienia z okolic Ornans- rozpadlina Puits Noir. Courbet opracował w Ornans partie pejzażowe, a następnie w pracowni w Paryżu domalował sarny[2][3].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia sarny w ich naturalnym środowisku. Zwierzęta odpoczywają w chłodnym cieniu, chroniącym ich przed letnim upałem. Z lewej strony obrazu widać kozła, który zjada liście z drzewa; obok niego, nad brzegiem strumienia spokojnie leży sarna. Po prawej drugi kozioł pochyla się nad wodą, a kolejny wchodzi w płytki nurt, odwracając głowę do tyłu i węsząc. Zwierzęta schroniły się wśród potężnych drzew tworzących tajemniczą gęstwinę poprzetykaną mozaiką promieni słońca i cieni. Panuje tu nastrój ciszy, jedynymi odgłosami, które można by usłyszeć jest szelest liści i szum wody. Sarny prowadzą spokojną egzystencję wytyczaną przez bieg słońca, pory roku i oddziaływanie sił natury[3][4].

Obraz jest sygnowany: 66 Gustave Courbet. Płótno zostało ofiarowane jako dar dla Luwru w 1890. W 1986 zostało umieszczone w Musée d’Orsay[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Shao-Chien Tseng. Gustave Courbet’s Hunting Scenes. „The Art Bulletin”. 90, s. 218–234, 2008. (ang.). 
  2. Marie Luise Kaschnitz: Courbet. Nie ułuda, lecz prawda. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1981, s. 95.
  3. a b Augustin de Butler. „Wielcy Malarze. Ich życie, inspiracje i dzieło.”, s. 23, 1999. Eaglemoss Polska sp. z o.o.. 
  4. Marie Luise Kaschnitz: Courbet. Nie ułuda, lecz prawda. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1981, s. 72–73.
  5. Informacje o obrazie na stronie muzeum. [dostęp 2023-03-12]. (fr.).