Pstrąg (obraz Gustave’a Courbeta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pstrąg
La Truite
Ilustracja
Autor

Gustave Courbet

Data powstania

1872

Medium

olej na płótnie

Wymiary

52,5 × 87 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Zurych

Lokalizacja

Kunsthaus Zürich

Pstrąg
La Truite
Ilustracja
Autor

Gustave Courbet

Data powstania

1873

Medium

olej na płótnie

Wymiary

65,5 × 98,5 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Paryż

Lokalizacja

Musée d’Orsay

Pstrąg (fr. La Truite) – obraz francuskiego malarza Gustave’a Courbeta. Courbet namalował kilka martwych natur przedstawiających pstrągi. Dwa bardzo zbliżone kompozycyjnie obrazy znajdują się w Muzeum Sztuki w Zurychu i Musée d’Orsay.

Płótno przedstawia martwą rybę, ułożoną po przekątnej kompozycji, w szczelinie skały, która zdaje się ją pochłaniać[1]. Zwierzę jest przedstawione w sposób realistyczny – z szeroko otwartym pyskiem, z którego wystaje wędkarska żyłka i raną[2]. Krew wypływająca ze skrzeli przypomina motyw z wcześniejszego autoportretu Courbeta pt. Ranny mężczyzna[1]. Obraz, podobnie jak powstała w tym samym okresie Martwa natura z pstrągami z rzeki Loue, może być symbolicznym przedstawieniem ciężkiego położenia malarza. Na przełomie lat 1871–1872 Courbet przebywał w więzieniu, skazany za swą działalność polityczną w czasie Komuny Paryskiej[2]. Po odbyciu kary spędził trochę czasu w swoim rodzinnym Franche-Comté, a potem wyemigrował z Francji do Szwajcarii, by nigdy już nie wrócić do ojczyzny. To właśnie w tym okresie wykonał kilka martwych natur przedstawiających ryby, inspirowanych olbrzymimi pstrągami łowionymi przez rybaków w rzece Loue[3]. Sytuacja finansowa artysty w tamtym czasie była skomplikowana, gdyż toczył się proces w sprawie obciążenia go kosztami ponownego wzniesienia kolumny Vendôme jako inicjatora projektu jej zburzenia[2][4].

W lewym dolnym rogu obrazu z Muzeum Sztuki w Zurychu znajduje się wykonana czerwoną farbą inskrypcja w języku łacińskim: 71/ G. Courbet. in vinculis faciebat[5]. Malarz podpisał dzieło jako wykonane w roku 1871 w więzieniu, uważa się jednak, że przez tę inskrypcję chciał, żeby widzowie odczytywali Pstrąga jako metaforę jego losu, a sam obraz powstał później. Jeden z krytyków pisał o obrazie: „Opowiada on [Courbet] o swoim nieszczęściu, mówi o szlachetności instynktu, o barbarzyńskim losie zgotowanym niewinności”[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Christian Perret: Courbet, outre-monde. Essai prononcé en conférence au XVe colloque annuel de la Society of dix-neuviémistes, 10 kwietnia 2017. [dostęp 2021-11-26]. (fr.).
  2. a b c d Gustave Courbet. „Wielcy Malarze. Ich życie, inspiracje i dzieło.”. 18, s. 6–7, 1999. Eaglemoss Polska sp. z o.o.. ISSN 1505-9464. 
  3. Truite. Musée d’Orsay. [dostęp 2021-11-26]. (fr.).
  4. Gustave Courbet. Poznań: Oxford Educational sp. z o.o., 2007, seria: Wielka Kolekcja Sławnych Malarzy. ISBN 978-83-252-0073-2.
  5. Truite. Kunsthaus Zürich. [dostęp 2021-11-26]. (niem. • ang. • fr.).