Leigh Taylor-Young

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leigh Taylor-Young
Ilustracja
Z Ryanem O'Nealem, swoim pierwszym mężem, na planie serialu Peyton Place (1967)
Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1945
Waszyngton

Lata aktywności

od 1966

Strona internetowa

Leigh Taylor-Young (ur. 25 stycznia 1945 w Waszyngtonie) – amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Laureatka nagrody Emmy (1994) za rolę w serialu telewizyjnym Gdzie diabeł mówi dobranoc.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w Waszyngtonie jako Leigh Taylor w rodzinie Pauline i amerykańskiego dyplomaty Carla Taylora. W późniejszym okresie przyjęła jako drugie, nazwisko jej ojczyma Donalda E. Younga – dyrektora korporacji. Wraz z przyrodnim rodzeństwem – braćmi Deyem i Lance dorastała w hrabstwie Oakland. Tam też w 1962 ukończyła Birmingham Groves High School. Od dzieciństwa intensywnie zajmowała się baletem. Studiowała ekonomię na Northwestern University, jednak studiów tych nie ukończyła z powodu dobrze zapowiadającej się kariery aktorskiej. "Odkryta" przez Alvinę Krause, została najmłodszym członkiem prestiżowego "Eaglesmere Summer Repertory Theatre”. W 1966 roku udanie zadebiutowała na Broadway'u główną rolą w sztuce 3 Bags Full. Pobierała wtedy lekcje aktorstwa u Sanforda Meisnera. Na rok 1966 datuje się jej debiut aktorski – była to rola Rachel Welles w serialu TV pt. Peyton Place. Kreacja ta przyniosła jej duży rozgłos, jednak po roku zmuszona była opuścić plan filmowy ze względu na ciążę. Powróciła na plan filmowy udaną rolą w komedii romantycznej Kocham cię, Alicjo B. Toklasz 1968. Był to komercyjny sukces za który aktorka otrzymała nominację do nagrody "Złotego Globu". W latach 70. wystąpiła w kilku głośnych filmach pośród których najbardziej głośnym stała się Zielona pożywka z 1973 roku. Po tym ostatnim filmie, znajdując się u szczytu swojej kariery, zrobiła sobie kilkuletnią przerwę w czasie której poświęciła się wychowaniu syna. Powróciła na ekrany w 1981 roku filmem Wzór piękności. Nigdy jednak nie udało się jej osiągnąć dawnej popularności i pozycji zawodowej sprzed lat. W tamtym okresie rozpoczęła również sporadyczne występy na deskach teatru klasycznego (w sztuce Samuela Becketta pt. Catastrophe występowała w Edynburgu, Los Angeles, Nowym Jorku i Londynie). W kolejnych latach regularnie pojawiała się na ekranie – głównie w serialach TV. Były to m.in. Dallas, Beverly Hills, 90210, JAG, i Gdzie diabeł mówi dobranoc za rolę w którym otrzymała nagrodę Emmy.

W ciągu swojej blisko 60-letniej kariery zagrała w ponad 60 filmach i serialach TV[1].

Dobrze zbudowana, o świeżej twarzy, czołowa dama filmu amerykańskiego przełomu lat 60. i 70.

Nolen, Katz...[2]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnienia i nagrody[1][edytuj | edytuj kod]

W swojej karierze otrzymała kilka nagród i wyróżnień z których do najbardziej prestiżowych można zaliczyć:

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Leigh Taylor-Young była trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był aktor Ryan O'Neal, którego poznała na planie serialu (Peyton Place) i któremu partnerowała później w kilku filmach. Wstąpiła z nim w związek małżeński w 1967 roku. Rozwiedli się w 1974. Mieli syna Patricka (ur. 1967). Jej kolejnym mężem był Guy McElwaine – producent filmowy i jeden z szefów wytwórni Columbia Pictures. Ich małżeństwo trwało w latach 1978 – 1984 i zakończyło się rozwodem. W 2013 roku poślubiła Johna Mortona. W latach 2002-04 pozostawała w nieformalnym związku z amerykańskim aktorem, producentem i reżyserem filmowym – Craigiem Shefferem[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b IMDb. Leigh Taylor-Young
  2. Ephraim Katz, Ronald Dean Nolen: The Film Encyclopedia. Wyd. 7. New York: Collins Reference, 2012, s. 1432. ISBN 978-0-06-202615-6. (ang.).
  3. The Famous People...

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ephraim Katz, Ronald Dean Nolen: The Film Encyclopedia. Wyd. 7. New York: Collins Reference, 2012, s. 1432. ISBN 978-0-06-202615-6. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]