Liocranum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liocranum
L. Koch, 1866
Ilustracja
Obniż
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Rząd

pająki

Rodzina

obniżowate

Rodzaj

Liocranum

Liocranumrodzaj pająków z rodziny obniżowatych.

Pająki te odznaczają się prosomą o szerokiej części głowowej. W widoku od przodu oczy przednio-środkowej pary leżą nieco niżej niż pary przednio-bocznej, a oczy pary tylno-środkowej wyżej niż oczy pary tylno-bocznej. Oczy tylno-środkowe są mniejsze niż pozostałe. Wysokość nadustka jest mniej więcej równa wysokości oczu przednio-środkowej pary. Szczękoczułki mają na przedniej krawędzi dwa zęby, jeden ząbek i jeden rządek gęstych szczecinek, a na tylnej dwa zęby. Warga dolna jest prawie tak długa jak szeroka. Szczęki są dwukrotnie dłuższe niż szerokie. Wydłużone sternum nie sięga między biodra czwartej pary odnóży. Odnóża kroczne dwóch początkowych par mają po cztery pary kolców na spodnich powierzchniach goleni i po jednej parze długich kolców na spodzie nadstopiów[1].

Rodzaj ten wprowadzony został w 1866 roku przez Ludwiga C.C. Kocha. Dotychczas opisano 14 gatunków[2]:

Rodzaj głównie palearktyczny. Ponadto dwa gatunki znane są z Etiopii i po jednym z Kuby i Nowej Gwinei[2]. W Polsce występuje tylko L. rupicola[3] (zobacz: obniżowate Polski).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Almquist. Swedish Araneae, part 2--families Dictynidae to Salticidae. „Insect Systematics & Evolution, Supplement”. 63, s. 285-601, 2006. 
  2. a b Liocranum. [w:] World Spider Catalogue [on-line]. World Spider Catalog Association, 2018. [dostęp 2018-07-28].
  3. Robert Rozwałka, Marzena Stańska: Check-list of spiders (Araneae) of Poland. [dostęp 2013-08-23].