Lola Falana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Lola Falana
Imię i nazwisko Loletha Elayne Falana
Data
i miejsce urodzenia
11 września 1942
Camden
Zawód aktorka tancerka
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Lola Falana (ur. 11 września 1942 r. w Camden w New Jersey) – amerykańska aktorka i tancerka

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Jej ojciec był kubańskim emigrantem. Dzieciństwo spędziła w Filadelfii, gdzie uczyła się tańczyć i śpiewać. Na kilka dni przed maturą wbrew woli rodziców postanowiła przeprowadzić się do Nowego Jorku, tam rozpoczęła karierę artystyczną.

Została odkryta w jednym z nocnych klubów przez Sammy'ego Davisa Juniora, który powierzył jej rolę w broadwayowskim musicaluGolden Boy. Od 1967 roku robiło się o niej głośno na Starym Kontynencie, gdzie nazywana Czarną Wenus zyskała popularność we Włoszech i wkroczyła kolejną dekadę XX stulecia, w 1970 roku debiutując w amerykańskiej produkcji The Liberation of L.B. Jones. Za doskonałą rolę w tym filmie została nominowana do nagrody Złotego Globu za debiut roku. Była pierwszą aktorką zatrudnioną przez Billa Cosby'ego w jego The New Bill Cosby Show. Pod koniec lat 70. XX w. znajdowała się u szczytu kariery: okrzyknięta została Królową Las Vegas, a jej honoraria za odgrywane role plasowały się najwyżej w tym mieście – oferowano jej nawet 100 tys. dolarów za tydzień występów.

W 1987 roku zdiagnozowano u niej stwardnienie rozsiane na skutek choroby miała sparaliżowaną lewą część ciała, a także częściowo utraciła wzrok, głos i słuch. Pewnego dnia obejrzała film dokumentalny o Medziugorje i postanowiła wybrać się tam z pielgrzymką. Podczas jednego z objawień została cudownie uzdrowiona, wówczas nie powróciła do pracy zawodowej i poświęciła się modlitwie i działalności charytatywnej. Jest fundatorką apostolatu o nazwie The Lambs of God Ministry (Posługa Bożych Baranków) na rzecz osieroconych dzieci z Afryki.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]