Lubicko Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lubicko Wielkie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Łubowo

Region

Pojezierze Zachodniopomorskie

Wysokość lustra

130,3[1] m n.p.m.

Wyspy

Wyspa Lubicka

Morfometria
Powierzchnia

162,0–170,7 ha[1]

Głębokość
• średnia
• maksymalna


6,8[1] m
36,2[1] m

Objętość

11610,4 tys. m³[1]

Położenie na mapie gminy Borne Sulinowo
Mapa konturowa gminy Borne Sulinowo, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Położenie na mapie powiatu szczecineckiego
Mapa konturowa powiatu szczecineckiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lubicko Wielkie”
Ziemia53°35′54″N 16°24′23″E/53,598333 16,406389

Lubicko Wielkie (pol. hist. Lubowo[2]) – jezioro na Pojezierzu Drawskim, w miejscowości letniskowej Łubowo, w gminie Borne Sulinowo, w Powiecie Szczecineckim, w woj. zachodniopomorskim.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Położone jest na wysokości 130,3 m n.p.m., o powierzchni 168,34 ha i max. głębokości 36,2 m. Poprzez jezioro Lubicko Małe łączy się z rzeką Piławą i jeziorem Pile.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W XVI wieku leżało na granicy Pomorza z Wielkopolską. Dawniej jezioro miało inną nazwę. W 1549 odnotowane zostało jako Lubow, a w latach 1564-65 Lubowo. W XVI wieku akwen znajdował się w starostwie drahimskim, powiecie wałeckim województwa poznańskiego w Koronie Królestwa Polskiego przy granicy z Pomorzem[2].

Zachowały się relacje pomorskie z lat 1549-70 o granicy wielkopolsko-pomorskiej. W 1549 opisano jej przebieg. Szła od jeziora Komorze wzdłuż strugi Rakowo, potem dzieli na połowy jezioro Lubicko i wyspę na tym jeziorze, a następnie biegła w kierunku Jeziora Motarskiego. W kwietniu 1559 granicę opisano jako biegnącą od strugi Rakowo, wzdłuż czterech granicznych kamieni, z których jeden znajdował się nad nie wymienionym z nazwy jeziorem, a ostatni leżał koło wsi Łubowo. Dalej granica biegła w kierunku Jeziora Motarskiego. We wrześniu 1559 kolejny raz opisano przebieg granicy - biegła przez las bukowy koło jeziora Lubicko Wielkie, a dalej do wsi Łubowo, którą trzy lata wcześniej założył starosta drahimski wbrew czterem rodom pomorskim osiadłym na granicy polskiej[2].

W latach 1564-65 jezioro zmierzono i opisano. Miało wymiary 15 x 9 sznurów z odnogą, która sięgała na południowy zachód w kierunku wsi Łubowo i liczyła 15 x 3 sznury. Akwen był głęboki na 7 sążni, miał 18 toni niewodowych. Odnotowano także żyjące w jeziorze ryby: leszcze, sielawy oraz inne[2].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przy południowym brzegu zbiornika znajduje się pole namiotowe oraz plaża strzeżona i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Jezioro jest bardzo popularne wśród wędkarzy, tu też startuje spływ kajakowy Piławą uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 167. ISBN 83-232-1732-7.
  2. a b c d Gąsiorowski 1992 ↓, s. 673.
  3. Jezioro Lubicko Wielkie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]