Magda Nieczajówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Magda Nieczajówna
Postać z powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza
Twórca

Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Grany przez

Lidia Wysocka

Dane biograficzne
Miejsce urodzenia

Warszawa

Rodzina

Antoni Nieczaj (ojciec), Adela Nieczajówna (siostra), Ksawery Runicki (mąż), Tomasz Runicki (syn)

Inne informacje
Zajęcie

aktorka, ziemianka

Magdalena Nieczajówna, po mężu Runicka – aktorka rewiowa i później ziemianka, postać fikcyjna z powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza Złota Maska oraz Wysokie Progi z 1935 roku oraz ich adaptacji filmowej z 1939 roku[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Osiemnastoletnia Magda, córka Antoniego Nieczaja, właściciela sklepu rzeźnickiego z warszawskiego Powiśla, marzy o „lepszym życiu” jako artystka. W tajemnicy przed ojcem korzysta ze szkoły tańca Iwony Karnickiej, wspierana przez siostrę Adelę i narzeczonego Biesiadowskiego. Pewnego dnia korzysta z okazji rozpoczęcia pracy w warszawskim teatrze rewiowym "Złota Maska". Aby to osiągnąć decyduje się na opuszczenie domu, zerwanie kontaktów z ojcem i niekochanym narzeczonym. Rozpoczyna karierę artystki, co jednak wiąże się z ciężką pracą, upokarzającą biedą, umiejętnością odnalezienia się wśród intryg zakulisowych oraz rozczarowujących romansów. W wyniku rywalizacji między teatrami, Magda zostaje wylansowana na nową "gwiazdę", co przynosi jej popularność. Jednak wówczas "Złota Maska" z powodu kryzysu znajdzie się na skraju bankructwa. Wówczas z pomocą przychodzą księgowe umiejętności Magdy, których nauczyła się w sklepie ojca, a także jej znajomości. Osiągnięta dużym kosztem emocjonalnym kariera jest daleka od marzeń Magdy i nie zapewnia jej stabilizacji finansowej.

Korzystając z okazji Magda wybiera się na kurs turystyczny po Europie statkiem Sarmatia, gdzie poznaje ziemianina Ksawerego Runickiego, właściciela majątku Wysokie Progi. Wspólna wyprawa zbliża oboje i Magda zakochuje się w młodym arystokracie. Po zakończeniu podróży okazuje się jednak, że majątek Runickich ma zostać wkrótce zlicytowany z powodu długów. Magda zachęca Ksawerego do pracy nad uratowaniem rodzinnego dziedzictwa i przyjmuje jego oświadczyny. Wkrótce rozpoczyna nowe życie jako pani Runicka, co jednak spotyka się z brakiem akceptacji mieszkańców majątku, a zwłaszcza jej teściowej, pani Aldony. Jednak dzięki ciężkiej pracy, uporządkowaniu finansów, znajomościom Magdy z Warszawy, a przede wszystkim jej umiętnościom prowadzenia rachunków, Wysokie Progi pozostają w rękach rodziny. Magda zyskuje szacunek służby i męża, jednak nadal jest traktowana z góry przez towarzystwo, a zwłaszcza dawne kochanki Ksawerego. Z czasem pojawiają się też problemy w małżeństwie, ponieważ Ksawery powraca do próżniaczego stylu życia. Szansą na uratowanie związku wydają się narodziny syna, Tomasza. Sprawy jednak nadal się komplikują.

W adaptacji[edytuj | edytuj kod]

W rolę Magdy Nieczajówny wcieliła się Lidia Wysocka w ekranizacji z 1939 roku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Górski, Parweniusz z rodowodem : biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Warszawa 2021, ISBN 978-83-244-1086-6, OCLC 1256559307 [dostęp 2022-05-08].
  2. Złota Maska [online], FilmPolski [dostęp 2022-05-08] (pol.).