Malcz Południowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Malcz Południowy
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Wysokość lustra

136 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,362 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,470 km
0,450 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


3,4 m
8,3 m

Objętość

0,62739 km³

Hydrologia
Rzeki wypływające

Pliszka

Położenie na mapie gminy Torzym
Mapa konturowa gminy Torzym, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Malcz Południowy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Malcz Południowy”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Malcz Południowy”
Położenie na mapie powiatu sulęcińskiego
Mapa konturowa powiatu sulęcińskiego, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Malcz Południowy”
Ziemia52°19′58,1″N 15°13′05,8″E/52,332806 15,218278

Malcz Południowyjezioro o powierzchni ok. 36,2 ha i maksymalnej głębokości do 8,3 m, położone na wschód od Walewic w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Torzym[1], w strefie ochronnej Łagowskiego Parku Krajobrazowego.

Zlewnia bezpośrednia jest typowo leśna, zajmuje ją teren poligonu wojskowego. Nad południową zatoką jeziora znajduje się kilka zabudowań osady leśnej. Jezioro nie zostało zagospodarowane rekreacyjnie z powodu położenia na terenie specjalnym.

O powstaniu jeziora w największym stopniu zadecydowała działalność erozyjna wód roztopowych lodowca, o czym świadczy kręty, wydłużony kształt jego misy jeziornej. Niecka akwenu jest bardzo urozmaicona, ma liczne zatoczki, półwyspy i składa się z trzech części, przy czym części boczne są wyraźnie mniejsze od plosa centralnego. Oddzielają je od niego przesmyki o szerokości odpowiednio 100 i 40 m. Do części północnej uchodzi zarośnięty i zabagniony jedyny dopływ akwenu – odpływ z jeziora Malcz Północny. Część środkowa jest najbardziej rozległa i najgłębsza. Tutaj, w zatoce północno-wschodniej znajduje się też niewielka, malownicza wyspa z kępą drzew. Stąd również uchodzi z jeziora jedyny odpływ – rzeka Pliszka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]