Malgasodes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Malgasodes
Mahunka, 2000
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

pajęczaki

Podgromada

roztocze

Podrząd

mechowce

(bez rangi) Brachypylina
Nadrodzina

Carabodoidea

Rodzina

Carabodidae

Rodzaj

Malgasodes

Typ nomenklatoryczny

Malgasodes curvisetus Mahunka, 2000

Malgasodesrodzaj roztocza z kohorty mechowców i rodziny Carabodidae.

Rodzaj ten został utworzony w 2000 roku przez Sándora Mahunkę, a jego gatunkiem typowym ustanowiony Malgasodes curvisetus[1]. W 2014 roku Nestor Fernandez, Pieter Theron, Christine Rollard i Elio Rodrigo Castillo dokonali jego redeskrypcji[2].

Roztocze te mają prodorsum z wyniesionymi wyrostkami, lamellami położonymi grzbietowo-bocznie, botridiami o gładkich pierścieniach i z ząbkami oraz pozbawione wgłębienia tylnego. Ich notogaster odznacza się wyraźnym wgłębieniem przednim, a na jego chetotaksję składa się 14 par szczecinek: po cztery pary wewnątrz i dookoła wgłębienia, po dwie pary z tyłu i na zewnątrz od wgłębienia oraz cztery pary na brzegach. Szczeciny notogastralne i interlamellarne są, z wyjątkiem tych na brzegach, długie i proste. Notogastralna granica tektum nie przedłużona jest w limbus. Występują cztery pary szczecin genitalnych, trzy pary adanalnych i dwie pary analnych. Szczeciny aggenitalne położone są za otworem płciowym[2].

Rodzaj obejmuje dwa gatunki znane tylko z Madagaskaru[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Mahunka. Malgasodes gen.n.with two news species from Madagascar (Acari: Oribatida: Carabodidae). „International Journal of Acarology”. 26 (1), s. 87–91, 2000. DOI: 10.1080/01647950008683639. 
  2. a b c Nestor Fernandez, Pieter Theron, Christine Rollard, Elio Rodrigo Castillo. Revision of the family Carabodidae (Acari, Oribatida) VII. Redefinition of the genus Malgasodes; redescription of M. curvisetus Mahunka, 2000; and complementary description of M. hungarorum Mahunka, 2010. Phylogenetic relationships between Malgasodes, Bovicarabodes, Afticarabodes, Congocepheus and Cavaecarabodes are discussed. „Zookeys”. 435, s. 25–48, 2014.