Maria Żelechowska-Wyrzykowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maria Żelechowska-Wyrzykowska
Marysiątko
Data i miejsce urodzenia

2 grudnia 1916
Bogusze

Data śmierci

14 stycznia 2003

Zawód, zajęcie

nauczycielka

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Walecznych (1943–1989) Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami Krzyż Partyzancki

Maria Żelechowska-Wyrzykowska, ps. Marysiątko (ur. 2 grudnia 1916 w Boguszach[1], zm. 14 stycznia 2003[2]) – polska działaczka ludowa i społeczna, nauczycielka, żołnierz Batalionów Chłopskich, porucznik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w rodzinie ziemiańskiej. W młodości zamieszkała w Warszawie. W 1935 ukończyła gimnazjum fundacji Wandy Szachtmajerowej. Następnie studiowała na Wydziale Rolnym SGGW w Warszawie, gdzie uzyskała absolutorium w czerwcu 1939. W czasie studiów działała w ZMW „Wici” i Kole Oświaty Rolniczej Studentów SGGW.

W lutym 1940 włączyła w działania w ramach SL „Roch”. Pracowała dla Komendy Głównej Batalionów Chłopskich. Kierowała Oddziałem V łączności Komendy Głównej Batalionów Chłopskich po Marii Maniakównie. Zajmowała się kolportażem prasy Stronnictwa Ludowego „Roch” oraz Batalionów Chłopskich. W jej mieszkaniu znajdował się punkt kontaktowy Batalionów Chłopskich, CKRL i Stronnictwa Ludowego „Roch”. Została aresztowana 2 października 1941 i była więziona w warszawskiej Serbii do 12 sierpnia 1942. W maju 1944 przekazała kierownictwo Oddziału V łączności Komendy Głównej Batalionów Chłopskich Helenie Brodowskiej.

Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała w Ciechanowie. W 1949 rozpoczęła pracę w tamtejszym Liceum Pedagogicznym, a później w Pedagogicznej Szkole Technicznej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marian Wojtas podaje Bogusza pow. grajewski
  2. nekrologi-baza.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]