Mesta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mesta
Mesta
Mesta
Lokalizacja Europa
 Bułgaria
 Grecja
Źródło Góry Riła
ok. 2240 m n.p.m.
Ujście Morze Egejskie
Długość 273 km
Powierzchnia zlewni 5 749 km²
Średni przepływ 29,85 m³/s (Hadżidimowo)

Mesta (bułg. Места, gr. Νεστος - Nestos) - rzeka w południowej Bułgarii i w północnej Grecji (Tracji), w zlewisku Morza Egejskiego. Długość - 273[1] km , powierzchnia zlewni - 5.749 km² (3.437 km² w Bułgarii, 2.312 km² w Grecji), średni przepływ - 29,85 m³/s (Hadżidimowo).

Mesta powstaje z połączenia Białej i Czarnej Mesty, których źródła znajdują się na wysokości 2240 m n.p.m. na południowych stokach wschodniej części gór Riła. Rzeka płynie na południe środkiem Kotliny Razłog między łańcuchem Pirinu a zachodnim skrajem Rodopów. Stopniowo Mesta zmienia kierunek na południowo-wschodni i koło wsi Godeszewo przecina granicę bułgarsko-grecką. W ujściowym odcinku, na nadmorskiej nizinie, formuje rozległą deltę. Uchodzi do Cieśniny Thasos, naprzeciwko wyspy o tej samej nazwie, do Morza Trackiego. Na wschodnim skraju delty leżało starożytne greckie miasto Abdera. Największym dopływem Mesty jest Dospat (lewy dopływ).

Gospodarczo wykorzystywana do nawadniania[1].

Malowniczy 12-kilometrowy odcinek przełomów Nestosu (grecka nazwa tej rzeki) w Grecji stały się znaną atrakcją eko-turystyczną, wykorzystywaną zarówno dla pieszych, górskich wycieczek, z zapierającymi dech widokami, jak i do organizacji spływów kajakowych, do miejscowości Stathmos. Delta, rozpoczynająca się bezpośrednio poniżej i także wykorzystana eko-turystycznie, stanowi rezerwat wędrownego ptactwa, chroniony konwencją RAMSAR.

Nesta w bułgarskich Rodopach
Przełomy Nestosu w Grecji

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Praca zbiorowa: Encyklopedia PWN - geografia świata - środowisko przyrodnicze. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. ISBN 978-83-01-15551-3.