Metsowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Metsowo
Państwo  Grecja
Region Epir
Wysokość 1160 m n.p.m.
Populacja (2001)
• liczba ludności

4 417
Nr kierunkowy 26560
Kod pocztowy 442 00
Tablice rejestracyjne IN
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Metsowo
Metsowo
Ziemia 39°46′N 21°11′E/39,766667 21,183333
Strona internetowa
Lokalna, tradycyjna architektura oraz otoczająca przyroda, to bardzo mocne strony tego miejsca
Metsovo: wnętrze domu zamożnej, lokalnej rodziny, użytkowanego tak do schyłku XX wieku
Metsowo: Wnętrze piwnic winiarskich także można zagodpodarować poznawczo i turystycznie

Metsowo (gr. Μέτσοβο, arom. Aminciu) - miasto w północnej Grecji (region administracyjny Epir), w pobliżu Janiny. Około 4,4 tys. mieszkańców.

Największy w Grecji ośrodek mniejszości arumuńskiej. Chociaż w XIX wieku Metsowo nie wchodziło jeszcze w skład odrodzonego państwa greckiego, pochodzili stąd znani Grecy, tacy jak Nikolaos Sturnaris, Eleni Tositsa, Michail Tositsa, Jeorjos Awerof-Tositsas (grecki współorganizator pierwszych igrzysk olimpijskich) - ludzie, którzy rozsławili Metsowo w całej Grecji i diasporze. Największym dziełem, które wniosły powyższe osoby było stworzenie Narodowej Metsowiańskiej Politechniki w Atenach, zwanej w skrócie "Metsowio". Inną pochodzącą stąd wyróżniającą się postacią był Ewangelos Awerof-Tositsas - były minister obrony narodowej Grecji, który aresztował juntę czarnych pułkowników.

Całe miasteczko wyróżnia się oryginalną drewniano - kamienną architekturą. Lokalny, tradycyjny styl budownictwa zachowują także wszystkie nowo wznoszone obiekty.

Metsowo jest także znane w Grecji z wyrobu serów (Metsovone i Metsovela), a także z miejscowego wina, wytwarzanego w winnicach, stanowiących własność rodziny Awerof - Tositsa. Czynne jest muzeum winiarstwa, oraz zawsze otwarty dla zwiedzających współczesny, nowoczesny i bardzo elegancki ośrodek produkcji wina "Katogi Averoff", wraz z zaliczanym do "Tras Wina" hotelem. Przy rynku działa interesująca galeria sztuki. Czynne jest też i bogate w starannie restaurowane kolekcje muzeum wnętrz i przedmiotów użytkowych (także broni) - dar rodziny Awerof-Tositsa. Przez wiele wieków, stanowiło dom rodu Tositsa[1]. Eksponowane przedmioty, pochodzą nawet z IV wieku n.e. niemniej główna część kolekcji obejmuje okres od XV, po XIX wiek.

Przypisy

  1. konserwacją obiektu zajmują się pracownie Muzeum Benaki, w Atenach.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]