Mistrzostwa Szwajcarii w szachach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mistrzostwa Szwajcarii w szachach – rozgrywki organizowane od 1889 roku (w konkurencji kobiet – od 1946), mające na celu wyłonienie najlepszych szachistów w Szwajcarii.

Rekordzistami pod względem liczby zdobytych tytułów są Hans Johner (12) oraz Tatjana Lemaczko (9).

Lista zwycięzców[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Mężczyźni Kobiety
1889 Zurych Max Pestalozzi, Artur Popławski
1890 Winterthur Max Pestalozzi, Artur Popławski
1892 Bazylea Oscar Corrodi, Paul Fahrni
1893 Berno Alex Popoff
1895 Zurych Ulrich Bachmann
1896 Lucerna Ulrich Bachmann, Alfred Stooss
1897 Aarau Hermann Sack
1898 Bazylea Ulrich Bachmann
1899 Lozanna Moriz Henneberger
1900 Berno Andreas Duhm
1901 Sankt Gallen Max Pestalozzi, Eugen Meyer,
Andreas Duhm, Hans Duhm
1902 Biel/Bienne Eugen Meyer
1903 Zurych Ernst Müller
1904 Lucerna Walter Henneberger
1905 Neuchâtel Alfred Hänni
1906 Bazylea Moriz Henneberger, Walter Henneberger
1907 Szafuza Dietrich Duhm, Paul Johner, Karl Kunz
1908 Berno Hans Johner, Paul Johner
1909 Zurych Moriz Henneberger
1910 Genewa Oskar Naegeli
1911 Davos Moriz Henneberger, Walter Henneberger,
Kurt Krantz, Erwin Voellmy
1912 Lozanna Walter Henneberger
1913 Bazylea Andreas Duhm
1914 Montreux Dietrich Duhm, Moriz Henneberger
1920 Sankt Gallen Erwin Voellmy
1922 Neuchâtel Erwin Voellmy
1923 Berno Hans Johner
1924 Interlaken Otto Zimmermann
1925 Zurych Paul Johner
1926 Genewa Walter Michel
1927 Biel/Bienne Adolf Staehelin
1928 Bazylea Hans Johner, Paul Johner
1929 Szafuza Hans Johner
1930 Lozanna Paul Johner
1931 Winterthur Hans Johner
1932 Berno Hans Johner, Paul Johner
1934 Zurych Hans Johner
1935 Aarau Hans Johner
1936 Lucerna Oskar Naegeli
1937 Interlaken Hans Johner
1938 Bazylea Hans Johner
1939 Montreux Henri Grob
1941 Aarau, Bazylea
Berno, Zurych
Fritz Gygli
1942 Lozanna Jules Ehrat
1943 Sankt Gallen Martin Christoffel
1944 Vevey Paulin Lob
1945 Lugano Martin Christoffel
1946 Winterthur Ernst Strehle Mathilde Laeuger-Gasser
1947 Neuchâtel Hans Johner
1948 Berno Martin Christoffel Elisabeth Schild
1949 Szafuza Serge Tordion
1950 Lucerna Hans Johner Elisabeth Schild
1951 Genewa Henri Grob Lina Wiget
1952 Zurych Martin Christoffel
1953 Solura Max Blau Anna Näpfer
1954 Bazylea Josef Kupper Elisabeth Schild
1955 Rapperswil Max Blau Anna Näpfer
1956 Thun Max Blau Anna Näpfer
1957 Lozanna Josef Kupper Madeleine Batchinsky-Gaille
1958 Lugano Dieter Keller Anna Näpfer
1959 Biel/Bienne Paulin Lob Anna Näpfer
1960 Balgach Dieter Keller Anna Näpfer
1961 Interlaken Dieter Keller Madeleine Batchinsky-Gaille
1962 Sankt Gallen Josef Kupper
1963 Bazylea Dieter Keller Mathilde Laeuger
1964 Montreux Marcel Markus Monique Petit
1965 Berno Marcel Markus Maria Fässler, Cécile Huser, K. Fischler
1966 Lugano Edwin Bhend Mathilde Laeuger
1967 Biel/Bienne Max Blau Anna Näpfer
1969 Lucerna André Lombard Myrta Ludwig
1970 Riehen André Lombard Anna Näpfer
1971 Winterthur Heinz Schaufelberger Elsa Lüssy
1972 Locarno Heinz Schaufelberger Carla Wettstein
1973 Weggis André Lombard Elsa Lüssy
1974 Wettingen André Lombard Trudy André
1975 Zurych Werner Hug Carla Wettstein
1976 Ascona Hansjürg Kaenel Anna Näpfer
1977 Muttenz André Lombard Myrta Ludwig
1978 Sankt Moritz Hansjürg Kaenel Myrta Ludwig
1979 Biel/Bienne Heinz Wirthensohn Monique Ruck-Petit
1980 Ascona Hansjürg Kaenel Theres Leu
1981 Biel/Bienne Heinz Wirthensohn Vanda Veprek-Bilinski
1982 Silvaplana Wiktor Korcznoj Claude Baumann
1983 Baden Andreas Huss Erika Vogel
1984 Arosa Wiktor Korcznoj Tatjana Lemaczko
1985 Silvaplana Wiktor Korcznoj Anne Knecht
1986 Bazylea Markus Klauser Tatjana Lemaczko
1987 Lenk Richard Gerber Claude Baumann
1988 Silvaplana Roland Ekström Claude Baumann
1989 Biel/Bienne Beat Züger Evi Reimer
1990 Arosa Ivan Nemet Silvia Schladetzky
1991 Chiasso Jean-Luc Costa Claude Baumann
1992 Leukerbad Heinz Wirthensohn Evi Grünenwald-Reimer
1993 Silvaplana Jean-Luc Costa Barbara Hund
1994 Lucerna Lucas Brunner Shahanah Schmid
1995 Villars-sur-Ollon Yannick Pelletier Tatjana Lemaczko
1996 Arosa Wiktor Gawrikow Evi Grünenwald-Reimer
1997 Silvaplana Joseph Gallagher Tatjana Lemaczko
1998 Engelberg Joseph Gallagher Catherine Thürig
1999 Grächen Roland Ekström Shahanah Schmid
2000 Pontresina Yannick Pelletier Evi Grünenwald-Reimer
2001 Scuol Roland Ekström Monika Seps
2002 Leukerbad Yannick Pelletier Monika Seps
2003 Silvaplana Florian Jenni Tatjana Lemaczko
2004 Samnaun Joseph Gallagher Tatjana Lemaczko
2005 Saas-Almagell Joseph Gallagher Monika Seps
2006 Lenzerheide Florian Jenni Tatjana Lemaczko
2007 Leukerbad Joseph Gallagher Monika Seps
2008 Samnaun Roland Ekström Tatjana Lemaczko
2009 Grächen Wiktor Korcznoj Tatjana Lemaczko
2010 Lenzerheide Yannick Pelletier Tatjana Lemaczko
2011 Lenzerheide Wiktor Korcznoj Aleksandra Kosteniuk
2012 Flims Joseph Gallagher Monika Seps
2013 Grächen Aleksandra Kosteniuk Aleksandra Kosteniuk
2014[1] Berno Yannick Pelletier Gundula Heinatz

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]