Most Bolszeochtinskij

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 16:37, 20 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Most Bolszeochtinskij
Большео́хтинский мост
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{alt zdjęcia}}}
{{{opis zdjęcia}}}
Długość całkowita

334,8 m

Państwo

 Rosja

Miejscowość

Petersburg

Podstawowe dane
Przeszkoda

Newa

Długość

334,8[1] m

Szerokość:
• całkowita
• jezdni
• chodników


23,43[1] m
13,68[1] m
2,88[1] m

Wysokość

{{{wysokość}}}

Liczba torów {{{rodzaj torów}}}

2

Liczba przęseł

{{{liczba przęseł}}}

Data budowy

{{{data budowy}}}

Data zburzenia

{{{data zburzenia}}}

Data odbudowy

{{{data odbudowy}}}

Data remontu

{{{data remontu}}}

Projektant

Grigori Kriwoszein,
Władymir Apyszkow

Plan
[[Plik:{{{plan}}}|240x240px|alt=Plan okolic mostu|]]
{{{opis planu}}}
Położenie na mapie Petersburga
Mapa konturowa Petersburga
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Widok na przęsło zwodzone mostu w nocy
Panorama mostu na tle Petersburga

Most Bolszeochtinskij (ros: Большеохтинский мост[3][4][5][6], 1909-1917 - Most Piotra Wielkiego (ros: Мост Петра́ Вели́кого), 1917-1956 - most Bolszeochtienskij (ros: Большеохтенский мост) – most stalowy, konstrukcji ażurowej, trójprzęsłowy, wzniesiony w latach 1907–1911 na rzece Newie w Petersburgu, w Rosji. Most ma długość 334,8 metra, oraz szerokość całkowita około 23 metrów. Składa się z dwóch przęseł jednakowej długości, które łączą się na środku mostu trzecim przęsłem będącym jednocześnie dwuskrzydłowym mostem zwodzonym, otwieranym w czasie żeglugi statków po rzece[2].

Historia

Pomysł budowy mostu przez rzekę Newę pojawił się po raz pierwszy już w 1829 roku[1][2], lecz nie został zrealizowany. Ponownie kwestia budowy mostu rozpoczęła się w 1860 roku. Wybór miejsca na budowę było przedmiotem długich dyskusji, zwłaszcza w kwestii swobodnej żeglugi po rzece. Decyzje o budowie mostu podjęła rada miasta 5 czerwca 1885 roku, a ostateczną pełno prawną decyzje podjęto 22 stycznia 1900 roku. Rok później od wydania ostatecznej decyzji w sprawie zagospodarowania terenu pod budowę mostu, Rada Miasta Sankt Petersburga ogłosiła międzynarodowy konkurs[1] na projekt mostu przecinającego rzekę Newa. W konkursie wzięło udział wielu inżynierów z Austrii, Hiszpanii, Francji, Niemiec,Holandii, Węgier, USA, a także z samej Rosji[1].

Konkurs na projekt mostu wygrało dwóch rosyjskich inżynierów wojskowych: prof. Grigori Kriwoszein oraz prof. Władymir Apyszkow[1], którzy zaproponowali trójprzęsłowy most wyposażony w ruchome przęsło na środku kanału mogące otwierać się w celu swobodnego przepuszczania statków[1]. Ostatecznie budowę mostu rozpoczęto 24 września 1907 roku[1]. Bezpośrednio przyczyniała się do tego katastrofa parowca Archangielsk, który wówczas zatonął przewożąc pasażerów z jednego brzegu na drugi. Prace budowlane trwały 4 lata, od 1907 do 1911 roku, stalowe elementy zostały wyprodukowane w Warszawie, w hutniczej Firmie Braci Ruckich[1], a następnie przetransportowane na plac budowy. O pochodzeniu tych elementów i historii mostu można przeczytać na pamiątkowej tablicy odlanej z brązu umieszczonej na pylonie przy deptaku dla pieszych. Przeprawę otwarto dla ruchu 26 października 1911 roku, ale prace na moście trwały jeszcze w 1913 roku. Koszt wszystkich prac wyniósł 4,4 mln rubli[2]. W latach od 1909 do 1917 roku most funkcjonował pod nazwą "Most Piotra Wielkiego", a następnie w latach od 1911 do 1956 roku pod nazwą "Bolszeochtienskij Most". Obecnie obie nazwy są używane przez mieszkańców.

Ciekawostki

21 sierpnia 1963 roku, tuż przy moście odbyło się awaryjne lądowanie radzieckiego samolotu pasażerskiego Tu-124.

Według legendy jeden z zacisków łączących stalowe elementy wykonany jest ze złota[1] pomalowanego farbą na wzór innych zacisków, jednak jest to trudne do zweryfikowania, gdyż liczba takich zacisków wchodzących w skład mostu przekracza milion.

Przypisy