Myrosław Turko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mirosław Turko
Pełne imię i nazwisko

Mirosław Julian Turko

Data i miejsce urodzenia

2 października 1918
Mościska

Data i miejsce śmierci

9 września 1981
Lwów

Wzrost

168 cm

Pozycja

napastnik

Kariera seniorska[a]
Lata Klub Wyst. Gole
1935–1944 Sian Przemyśl
1945 Dinamo Lwów
1946–1949 Spartak Lwów
1950 OBO Lwów
Kariera trenerska
Lata Drużyna
1954–1957 OBO/OSK Lwów (asystent)
1957 OSK Lwów
Naftowyk Drohobycz
1959 Awanhard Tarnopol
  1. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Myrosław Pyłypowycz Turko, pol. Mirosław Julian Turko, ukr. Мирослав Пилипович Турко, ros. Мирослав Филиппович Турко, Mirosław Filippowicz Turko (ur. 2 października 1918 w Mościskach, Austro-Węgry, zm. 29 września 1981 we Lwowie) – polsko-ukraiński piłkarz, grający na pozycji napastnika, trener piłkarski.

Kariera piłkarska[edytuj | edytuj kod]

Kariera klubowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas nauki w ukraińskim gimnazjum w Przemyślu rozpoczął swoje występy piłkarskie. W wieku 16 lat debiutował jako napastnik miejscowego klubu Sian Przemyśl, który wraz z Ukrainą Lwów był jednym z najlepszych ukraińskich klubów w przedwojennej Polsce. Lubił czytać, posługiwał się językiem ukraińskim, polskim, czeskim i niemieckim. Również uczestniczył w występach teatralnych. Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa ożenił się, a potem wyjechał do pracy do Austrii. W Wiedniu próbował swoich sił w najlepszym austriackim klubie Rapid Wiedeń. Po zakończeniu wojny powrócił do Lwowa, gdzie już czekała na niego żona z córeczką Ulaną. Potem grał w radzieckich klubach Spartak Lwów i OBO Lwów, w którym zakończył karierę piłkarską[1].

Kariera trenerska[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu kariery piłkarskiej pozostał w OBO Lwów, w którym przez wiele lata pomagał trenować kadrę, a od maja do końca 1957 roku stał na czele klubu. Również prowadził Naftowyk Drohobycz i Awanhard Tarnopol. Kiedy rozpoznano u niego ciężką chorobę było za późno na leczenie. Wkrótce 29 września 1981 roku zmarł we Lwowie[2].

Sukcesy i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Sukcesy trenerskie[edytuj | edytuj kod]

SKA Lwów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]