Mysi rak okrężnicy MC/38

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mysi rak okrężnicy o symbolu MC/38nowotwór wyindukowany u myszy C57BL/6 w Southern Research Institute w Alabamie za pomocą DMH (1,2-Dimetylohydrazyna).

Zaobserwowano, że związkiem o silnie rakotwórczym działaniu dla okrężnicy i odbytnicy jest cykazyna. Jest to naturalna substancja pochodząca z sagowców (Cycadinae), roślin nagonasiennych, występujących na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. U tubylców oraz zwierząt domowych karmionych orzechami sagowców zaobserwowano wysoką zapadalność na chorobę objawiającą się ataksją. Pierwszy raz za pomocą wyizolowanej cykazyny wyindukowano u szczurów nowotwory wątroby, nerek i okrężnicy już w 1964 r. Do indukcji mysiego raka okrężnicy użyto DMH, gdyż jest ona metabolizowana do tego samego karcinogenu co cykazyna. Ta linia nowotworowa stosowana jest jako model w chemioterapii doświadczalnej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Corbett T.H., Griswold D.P., Roberts B.J., Peckham J.C., Schabel F.M., Tumor induction relationships in development of transplantable cancers of the colon in mice for chemotherapy assays, with a note on carcinogen structure Cancer Research. 1975. Nr 35(9), s 2434÷9.