Mystacides longicornis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mystacides longicornis[1]
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

tchawkowce

Gromada

owady

Rząd

chruściki

Rodzina

Leptoceridae

Rodzaj

Mystacides

Gatunek

Mystacides longicornis

Synonimy
  • Phryganea longicornis Linnaeus, 1758[2]
  • Phryganea minuta Zetterstedt, 1840[2]
  • Phryganea nigrafasciatus Retzius, 1783[2]
  • Phryganea quadrifasciata Fabricius, 1775[2]
  • Phryganea sabella Schrank, 1802[2]

Mystacides longicornis – gatunek owada z rzędu chruścików i rodziny Leptoceridae. Larwy prowadzą wodny tryb życia, budują przenośne domki.

Jest to gatunek eurosyberyjski, nie występujący w Islandii. Larwy zasiedlają jeziora, strefę oczeretową rzek oraz wody słonawe. W Polsce głównie na niżu. Limnebiont, preferuje strefę elodeidową. Wydaje się, że jest to jeden z najbardziej typowych i charakterystycznych gatunków Trichoptera jezior.

Jest to gatunek pospolicie i licznie występujący w jeziorach Pojezierza Pomorskiego, Mazurskiego, Wielkopolskiego i Łęczyńsko-Włodawskiego. Larwy łowione głównie w strefie roślinności elodeidowej, obecne także w strefie helofitów (głównie latem). Stosunkowo często spotykany był w starorzeczach Doliny Narwi, brak natomiast w starorzeczach Doliny Biebrzy.

M. longicornis jest często spotykany w jeziorach, stawach i zalewach morskich Skandynawii. Występuje w jeziorach Estonii, pospolicie w jeziorach Łotwy oraz Litwy. Wykazywany z jezior Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii. Występuje w wodach o pH 5,2–9,4. Występowanie odnotowano w jeziorach Włoch, imagines poławiano nad Balatonem, larwy stwierdzone w zachodniosyberyjskim jez. Czany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mystacides longicornis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e Mystacides longicornis (Linnaeus, 1758). [w:] GBIF Backbone Taxonomy [on-line]. GBIF Secretariat. [dostęp 2022-10-05]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]