Neolecta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Smreczynka
Ilustracja
Neolecta vitellina
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

Neolectomycetes

Rząd

Neolectales

Rodzina

Neolectaceae

Rodzaj

smreczynka

Nazwa systematyczna
Neolecta Speg.
Anal. Soc. cient. argent. 12(5): 218 (1881)
Typ nomenklatoryczny

Neolecta flavovirescens Speg. 1881

Neolecta Speg. (smreczynka) – rodzaj grzybów z rodziny Neolectaceae. Takson monotypowy należący do monotypowej klasy Neolectomycetes[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Neolectaceae, Neolectales, Neolectomycetidae, Neolectomycetes, Taphrinomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Synonim: Ascocorynium S. Ito & S. Imai ex S. Imai, Spragueola Massee[2].

Polską nazwę zarekomendowała Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego w 2021 r.[3]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Do rodzaju Neolecta należą gatunki o nierozgałęzionych lub klapowanych, jasnożółtych, pomarańczowych do bladożółto-zielonych, maczugowatych, gładkich, mięsistych owocnikach o wysokości do 7 cm[4]. Jest to jedyny znany rodzaj workowców tworzących owocniki w obrębie Taphrinomycotina lub poza Pezizomycotina. Może to być spowodowane bardzo podstawową i izolowaną pozycją w drzewie genealogicznym workowców. Według Lutzoniego są one żywą skamieniałością. Jeszcze kilkadziesiąt lat przed pierwszymi badaniami z zakresu biologii molekularnej argumentowano, że Neolecta jest rodzajem izolowanym w obrębie workowców[5]. Charakterystyczną ich cechą jest całkowity brak hamatecjum, składają się tylko ze strzępek i hymenium, w którym brak parafiz[4]. Worki bez sprzążek często o spłaszczonym lub wgniecionym obszarze wierzchołkowym, który pęka szczeliną, a jego ściana w roztworze Lugola po uprzednim działaniu KOH staje się wyraźnie niebieska[5]. Neolecta vitellina tworzy masę konidiów poprzez pączkowanie, co wskazuje na możliwość, że tworzy stan drożdżowy[4].

Wszystkie gatunki żyją w towarzystwie drzew, a co najmniej jeden, Neolecta vitellina, wyrasta z korzeni żywiciela, ale nie wiadomo, czy grzyb ten jest pasożytniczy, saprotroficzny czy mutualistyczny.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 0121-08-19].
  2. Species Fungorum [online] [dostęp 2015-04-10].
  3. Rekomendacja nr 1/2021 Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego [online], Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów, 20 lutego 2021.
  4. a b c S.A.Redhead, The genus Neolecta (Neolectaceae fam. nov., Lecanorales, Ascomycetes) in Canada, „Canadian Journal of Botany”, 55 (3), 1977, 301–306., DOI10.1139/b77-041.
  5. a b Ein Nachweis von Neolecta vitellina in Österreich, „Austrian J. Mycol.”, 24, 2015, s. 155–160 [dostęp 2023-08-24] (niem.).
  6. Index Fungorum (gatunki) [online] [dostęp 2021-08-19].